Napad američkog drona u Kabulu rezultirao je smrću desetero članova jedne obitelji, uključujući šestero djece, rekli su u ponedjeljak članovi obitelji, a američka vojska objavila da istražuje te navode o akciji kojoj je cilj bio spriječiti napad islamista na zračnu luku.
Američki proturaketni sustavi presreli su u ponedjeljak rakete ispaljene na aerodrom iz kojega su Amerikanci evakuirali osoblje veleposlanstva u završnim satima kaotičnog povlačenja.
Pentagon je upozorio da je evakuacija u "posebno opasnoj fazi" i da je "prijetnja još stvarna i aktivna".
Posljednji američki vojnici trebali bi se povuči u utorak nakon što su zajedno sa saveznicima izveli jednu od najvećih evakuacija u povijesti prebacivši iz zemlje 114.000 svojih građana i Afganistanaca koji su im pomagali u 20 godina rata.
Pozivajući se na članove obitelji, BBC prenosi da je desetero civila poginulo kada je američki dron u nedjelju pogodio automobil parkiran u dvorištu njihove kuće.
Američka vojska tvrdi da je cilj bila najmanje jedna osoba povezana s afganistanskim ogrankom Islamske države i da je moguće da su civili stradali u eksploziji koja je uslijedila nakon napada.
Najmlađe poginulo dijete je dvogodišnja Sumaya, a najstarije 12-godišnji Farzad, rekla je obitelj.
"To nije u redu, to je bio brutalan napad na temelju krivih informacija", rekao je Ramin Yousufi, rođak žrtava. "Zašto su nam ubili obitelj, našu djecu? Izgorjeli su tako da ih ne možemo prepoznati".
Drugi rođak Emal Ahmadi rekao je da su se on i drugi članovi obitelji prijavili Amerikancima za evakuaciju i da je čekao poziv kada da krene na aerodrom.
Među stradalima je i Ahmad Naser koji je za američku vojsku radio kao prevoditelj. I druge žrtve su radile za međunarodne organizacije i imale vizu za ulazak u SAD, navodi BBC.
Glasnogovornik Pentagona John Kirby rekao je novinarima u Washingtonu da "nisu u poziciji osporavati" izvješća o civilnim žrtvama i da "procjenjuju i istražuju situaciju".
"No, da bude jasno, nijedna vojska više od američke ne čini toliko da izbjegne civilne žrtve i nitko ne želi stradanje nevinih ljudi", izjavio je Kirby.
"Uzimamo ta izvješća vrlo, vrlo ozbiljno i ako utvrdimo jesu li u našoj operaciji stradali civili bit ćemo transparentni", dodao je.
Američko središnje zapovjedništvo je ranije u ponedjeljak objavilo da se nakon udara drona čulo "nekoliko snažnih eksplozija" i da je "dodatne žrtve mogla izazvati velika količina eksplozivnog materijala u automobilu".
No, talibane je napad razljutio. "Nisu imali dozvolu za takve operacije. Mora se poštivati naša neovisnost", rekao je glasnogovornik talibana.
Dodao je da bi napadi Islamske države u Afganistanu trebali prestati pošto američki vojnici odu iz zemlje ili će nova vlada obuzdati tu skupinu.
Islamska država u Horasanu, koja već godinama izvodi smrtonosne napade u Afganistanu i Pakistanu, preuzela je odgovornost za napad počinjen u četvrtak kod zračne luke u Kabulu, gdje su se okupile tisuće ljudi u želji da pobjegnu iz zemlje nakon što su talibani 15. kolovoza preuzeli vlast.
U napadu je poginulo stotinjak ljudi, uključujući 13 američkih vojnika, i to samo nekoliko dana prije isteka roka za povlačenje američkih snaga 31. kolovoza.
Skupina je preuzela odgovornost i za raketni napad na zračnu luku u Kabulu u ponedjeljak.
7 djece su ubili. ima li opravdanja? kolateral, tako ćemo se izvlačiti? amerima je svaki civil kojeg ubiju kolateral, usputna šteta. što mislite da je bio teroristima kolateral kad su spustili blizance u new yorku? zgrada ili ljudi, koji ljudi..?