"Vjerujemo da Hrvatska zaista surađuje s Haaškim sudom i nadamo se da će naši europski prijatelji doći do istog zaključka. Istraga o tzv. topničkim dnevnicima ozbiljna je, vjerodostojna, dosad je iznjedrila impresivne rezultate i treba dalje istraživati sudbinu nestalih dokumenata."
Uspješne reforme
Tako je američki veleposlanik u Hrvatskoj James Foley, nakon predavanja u Zagrebačkoj školi za ekonomiju i menadžment, a u očekivanju dolaska glavnog tužitelja Sergea Brammertza u Hrvatsku, najavljen za 25. svibnja, sažeo stav SAD-a prema "pitanju svih pitanja" – suradnji sa sudom u Haagu i artiljerijskim dokumentima iz Oluje.
Ako hrvatske vlasti ne uvjere Brammertza da su učinile sve da pronađu taj kamen spoticanja – topničke dnevnike – nastavak i dinamika pregovora Hrvatske za ulazak u EU mogli bi biti znatno usporeni.
– Poglavlje 23., Pravosuđe i temeljna prava, obuhvaća mnogo stavki – reforme u pravosudnom sustavu, odnosi prema manjinama, ratni zločini, povratak izbjeglica. U svim tim područjima Hrvatska je postigla značajan uspjeh, što uključuje i suradnju s Međunarodnim sudom za ratne zločine u Haagu – kazao je Foley.
Sjedinjene Države nekoliko su puta naglašavale podršku ulasku Hrvatske u EU, a i američka diplomacija bila je vrlo aktivna za slovenske blokade pregovora, inzistirajući na pronalaženju rješenja koje je naposljetku i postignuto potpisivanjem Arbitražnog sporazuma. Podršku ulasku u EU, kaže Foley, snažno će naglasiti i američki potpredsjednik Joe Biden na skorom sastanku s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor u Bijeloj kući.
– Bit će to iznimna prilika da SAD pokaže podršku u borbi protiv korupcije, podrži ekonomsku reformu te skori ulazak u EU i završetak pregovora što je brže moguće, nadamo se do kraja godine – objasnio je Foley, naglašavajući kako je praški sastanak i izlaganje premijerke Kosor ostavilo jak pozitivan dojam na američkog predsjednika Baracka Obamu.
– Obama je imao prigodu čuti hrvatsku perspektivu prema regiji, a sad će potpredsjednik Biden, zadužen za jugoistočnu Europu, s mnogo pozornosti detaljnije biti upoznat s premijerkinim pogledima ne samo na situaciju u Hrvatskoj nego i u regiji te o hrvatskim odnosima sa Slovenijom, BiH i Srbijom.
Jake veze
Odbacio je nagađanja da su posljednji događaji, pa i poziv premijerki Kosor u Washington, naznaka da Sjedinjene Države preuzimaju "brigu" o BiH od Europske unije, koja se u nekim segmentima pokazala neefikasnom u stabiliziranju regije. Za Foleyja je to stvar prioriteta sadašnje američke administracije koja, za razliku od bivše koja je imala "svoje izazove", više pozornosti poklanja ovom dijelu Europe. Nedvojbeno je kako je ulazak u NATO repozicionirao Hrvatsku i ojačao veze sa SAD-om. U tom kontekstu, Foley izražava zadovoljstvo sudjelovanjem hrvatskih snaga u mirovnim misijama, ne samo u Afganistanu.
– Sudjelovanje nije stvar brojeva. Hrvatska je mala država – ističe Foley.
– Na Hrvatsku sada gledamo kao na saveznika i to je ključna točka naše politike u regiji. Želimo Hrvatsku u EU jer je važno da ta vrata budu otvorena i za druge zemlje – naglašava američki veleposlanik.
– Hrvatske aspiracije prema EU jednako su važne za Hrvatsku kao i za SAD i za ostale aspirante u regiji jer je to način kako stabilizirati regiju – kazao je James Foley.
20.05.2010. u 13:57h profesorzag je napisao/la: Zmijice, da je Hrvatska donijela zakon o lustraciji Tuđman ne bi mogao biti Predsjednik RH, Tus ne bi mogao biti načelnik Glavnog stožera ni Špegelj ministar obrane. Stipetić ne bi mogao isplanirati Oluju. Gregurić ne bi mogao biti predsjednik ratne vlade... Posljedica: Hrvatska bi izgubila rat kao što je NDH izgubila upravo zato što su je vodili fanatični desničari. Ukratko, lustracija bi dovela do novog Bleiburga. ======================================== A kako si to ti sveznajući idiote zamišljaš lustraciju ? Po modelu tvojih zločinačkih predaka koji su se 1945. dotepli iz šuma i gora i trećinu Hrvatske pobili, poklali i zatim opljačkali ?