Dužnosnik, koji je s agencijom Reuters razgovarao pod uvjetom anonimnosti, rekao je da ta komunikacija znači da, iako su Kina i Rusija najavile otvoreno partnerstvo po nizu pitanja, SAD ne vidi dokaze da Peking Moskvi pruža materijalnu pomoć na razini koja bi bila značajna u tom pogledu. Rusija je stoga i dalje usredotočena na podršku Sjeverne Koreje i Irana, tvrdi dužnosnik. SAD i saveznici poput Europske unije i Ujedinjenog Kraljevstva uveli su sankcije Rusiji nakon početka invazije na Ukrajinu, od tada stalno jačajući pritisak. Washington je pokrenuo i inicijativu za suzbijanje zaobilaženja sankcija.
Pristup Washingtona Kini dosad je bio da izravno komunicira s Pekingom i državama diljem svijeta o rizicima koje nosi materijalna pomoć Rusiji, naglasio je dužnosnik. Iako su posjeti američkih dužnosnika Kini ograničeni, oni europski su u aktivnoj komunikaciji i posjećuju Kinu, nastavio je. Analitičari smatraju da su odnosi SAD-a i Kine na niskoj razini otkad je Washington normalizirao odnose s Pekingom 1979. godine. SAD je ranije ove godine izrazio zabrinutost jer Kina razmatra pomoć Rusiji u naoružanju.
Washington upozorava države da je spreman djelovati protiv tvrtki i pojedinaca koji Rusiji pružaju materijalnu pomoć u ratu, rekao je dužnosnik. SAD tako primjerice želi da Ujedinjeni Arapski Emirati više poštuju sankcije, naglasio je. Američki ekonomski dužnosnici ovaj će mjesec putovati u države kako bi ih upoznali o riziku pomaganja Rusiji. Brian Nelson, podtajnik ministarstva financija, putovat će u Švicarsku, Italiju, Austriju i Njemačku, a Elizabeth Rosenberg iz istog ministarstva ide u Kazahstan i Kirgistan. Na sastanku Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke idući tjedan SAD će države upoznati kako Rusija koristi svoju vojnu obavještajnu agenciju GRU da izbjegava sankcije i kontrolu izvoza, piše agencija Reuters.
VIDEO: Dramatična snimka spašavanja bebe iz goruće zgrade
Kina će uvesti sankcije Rusiji i neće uvoziti jeftini plin i naftu, ma dajte !?