NAKON UHIĆENJA

Sadamu smrtna kazna?

16.12.2003.
u 00:00

Informaciju koja je dovela do uhićenja iračkoga diktatora Sadama Huseina američke snage dobile su od člana njegova režima uhićenoga u petak, a pretpostavlja se da je riječ o jednom od članova njegova klana. Ovo je bio dvanaesti pokušaj uhićenja u samo nekoliko mjeseci, a vojnici koji su ga uhitili kažu da je kazao kako je on Sadam Husein, predsjednik Iraka, i da želi pregovarati, na što su mu oni odgovorili kako mu predsjednik George Bush šalje pozdrave. Usto, procjenjuje se da je Sadam skrovišta mijenjao svakih nekoliko dana. Američki ministar obrane

Donald Rumsfeld kazao je da će Sadam Husein imati sve privilegije i prava ratnoga zarobljenika po Ženevskoj konvenciji, ali je ipak napomenuo da SAD uhićenika ne vidi kao ratnoga zarobljenika. Rekao je kako ima pritisaka da se suđenje organizira u Iraku, no odluka o tome još nije donesena. Rumsfeld je objasnio da Sadam neće biti nikome predan dok ne bude potpuno sigurno da će proces poštivati prihvatljive i nužne standarde.

Sadašnji vođa Iračkoga prijelaznog vijeća Abdel Aziz al-Hakim kazao je da bi Sadamu trebali suditi irački suci na suđenju organiziranom u Iraku pod nadzorom međunarodnih stručnjaka. Prošloga tjedna u Iraku je uspostavljen sud koji će suditi članovima bivšega režima, ali neće imati ovlasti odrediti smrtnu kaznu, koja je potpuno legalna u postojećim iračkim zakonima.

Neki članovi Vijeća žele da suđenje započne što prije, a neki najavljuju da bi Sadam mogao biti pogubljen 1. srpnja iduće godine, odmah nakon što iračka vlada preuzme vlast. Al-Hakim dodao je da trenutačno u Iraku ne postoji veći kriminalac od Sadama Huseina te da će mu se krivnja dokazati na suđenju, nakon čega će biti određena pravedna kazna. Još se ne zna gdje je pritvoren, no poznato je da ga američki dužnosnici, među ostalim, ispituju i o organizaciji pobune protiv američkih snaga u Iraku. Adnan Pachachi, član Iračkoga prijelaznog vijeća, kazao je kako je Sadam prevezen u Bagdad zbog dalje identifikacije te da se on nije pokajao zbog onoga što je učinio. Štoviše, ističe se kako je kazao "da je samo bio pravedan i čvrst vladar", a tijekom razgovora opravdavao je svoje zločine.

Bivši američki ambasador u UN i tvorac Daytonskog sporazuma Richard Holbrooke izjavio je da Sadamu Huseinu ne bi trebalo suditi na Međunarodnom sudu za ratne zločine (ICC), već u Iraku, kako bi se izbjeglo da se bivšem iračkom diktatoru sudi "sporo i bez mogućnosti izricanja smrtne kazne" kao u slučaju Milošević. Holbrooke je izjavio da je Milošević primjer kako ne treba postupati sa Sadamom.

- Milošević je u Haagu zahvaljujući kamerama dobio podij za rehabilitaciju na domaćoj političkoj pozornici. Sadamu se to ne bi smjelo omogućiti - upozorio je Holbrooke.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije