Snježne padaline u siječnju nisu neuobičajene za mnoge regije širom svijeta, ali snijeg postaje sve češći gost i na području najtoplije pustinje Sahare. Stanovnici koji žive u njezinoj blizini očarani su tim prizorima koje su podijelili i na društvenim mrežama, a prizori su oduševili ljude širom svijeta, piše The Indian Express. Za Bliski istok ili pustinju Saharu u Africi nisu karakteristične temperature ispod nule te snježne padaline koje su ipak postale prirodni fenomen koji se često događa. Tako je snijeg ponovno u Saharu stigao prije nekoliko dana.
Polarni val u regiji Asir
Svi oni koji se nalaze na tom području odlučili su uživati u nevjerojatnim prizorima te ih zabilježiti objektivom fotoaparata. To je učinio i alžirski fotograf Karim Bouchetata, na čijim fotografijama su vidljivi jedinstveni uzorci i “šare” koje su kreirali snijeg i pješčane dine.
Bouchetata ih je opisao kao “bojenje dina snijegom” u gradu Ain Sefra u provinciji Naama, a taj nevjerojatan izgled očarao je ljude širom svijeta. Snimio je i video koji je sve još bolje dočarao, a navedeni grad se još zove “vratima pustinje” i nalazi se na oko 1000 metara nadmorske visine. Okružen je planinama Atlas, a mještani su bili iznenađeni kada su se temperature prošli tjedan spustile na -3 Celzijeva stupnja.
Međutim, takvo vrijeme nije bilo karakteristično samo za Alžir, jer snijeg je znao pasti i u regiji Asir na jugozapadu Saudijske Arabije.
Saudijska agencija SPA navela je da je sjeverne dijelove regije Tabuk u Saudijskoj Arabiji prošlog tjedna zahvatio polarni val, što je dovelo do snježnih padalina. Na području u blizini granice s Jordanom ovog mjeseca vladaju vrlo neobične vremenske prilike. Pustinjsko kraljevstvo ljeti “gori” na temperaturama koje se penju i do 50 stupnjeva, ali ovog siječnja temperature su pale ispod nule, piše the Sun.
U Saudijskoj Arabiji snijeg je posljednji put padao 2018. godine, a mještani su se zabavljali sanjkanjem i grudanjem.
Snijeg je pao i u Libanonu, Siriji i Iranu. Siječanj je najhladniji mjesec u Saudijskoj Arabiji, no prosječna temperatura u tom mjesecu svejedno je ugodnih 20,2 stupnja Celzijeva. Tabuk je, pak, jedna od najhladnijih regija u zemlji, ali obično doživljava suho vrijeme s prosječnim temperaturama od četiri stupnja.
S obzirom na to da su se temperature u nekim dijelovima zemlje spustile ispod nule, meteorološki ured Saudijske Arabije pozvao je stanovnike da se utopljavaju, budu na sigurnom i izbjegavaju izlaziti na izolirana mjesta.
Širenje pustinja
Stariji meteorolog AccuWeathera Eric Leister rekao je da, iako u ovoj regiji rijetko ima snijega, to nije posve neobično. Istraživači koji proučavaju promjene u padalinama u saharskoj regiji otkrili su da je pustinja značajno narasla tijekom proteklog stoljeća zbog klimatskih promjena.
– Naši su rezultati specifični za Saharu, ali vjerojatno imaju implikacije i na ostale pustinje na svijetu – rekao je profesor Sumant Nigam, atmosferski i oceanski znanstvenik sa Sveučilišta Maryland i autor studije.
Bliski istok nije jedini dio svijeta u kojem ovih dana vladaju neobične vremenske prilike.
The Sun upozorava kako u dijelovima Velike Britanije već danima padaju pljuskovi, a prognostičari upozoravaju na brze poplave koje uzrokuju “opasnost po život”. U Engleskoj i Walesu početkom tjedna napadalo je 60 litara po metru četvornom jake kiše, pa je na snazi više vremenskih upozorenja.
pa kolko je to bilo ljudi prije 5.000 godina, kolko smo to onda nafte spaljivali, ugljena i plina, da se sahara onda tolko proširila?! jer ispada da se sahara šiti samo u zadnje vrijeme. klima nije proces u kojem su velike promjene nagle, u par desetljeća, već to traje stotinama godina, tisućama, uz nekoliko malih razdoblja odstupanja od trenda. snijeg u sahari nije rijedak niti slučajnost. kao ni 24% na sjevernom polu. to što mi mjerimo temperaturu u sve više izgrađenim gradovima, koji po defaultu akumuliraju toplinu i predstavljaju toplinske otoke, značajno odskaču od svoje 'ruralne' okolice, je problem mjerenja. kad bi temperaturu mjerili u nekom šumarku daleko od betona i asfalta, stakla, drugačije bi dobili brojke. doma probajte mjeriti temperaturu uz zgradu (gdje većina ima prišrafane termometre) ili pak pod 'kruškom'.