ZNAKOVITA PORUKA

Samo 16 posto Austrijanaca je za odustajanje Austrije od neutralnosti i ulazak u NATO

Beč: Vrijeme adventa u glavnom gradu Austrije
Foto: Vedran Mulovic/PIXSELL
1/2
23.05.2022.
u 14:07

Da podsjetimo! Austrija se je međunarodnim ugovorom iz 1955. godine obvezala na svoju neutralnost. To je bio jedini način da se Austrija nakon Drugog svjetskog rata oslobodi od okupacije četiri sila pobjednica, Rusije, SAD-a, Velike Britanije i Francuske.

Dok se u, i izvan Austrije ovih dana vode žestoke političke i druge rasprave o tome treba li nakon Finske i Švedske i Austrija odustati od svoje gotovo sedmo desetljetne neutralnosti i ući u NATO savez, veliki dio austrijskih građana svrstalo se je iza stava saveznog kancelara Karla Nehammera "Austrija je bila neutralna, Austrija je neutralna i Austrija će ostati neutralna", odaslavši onima koji traže provjeru je li neutralnost zemlje i dalje aktualna i svrsishodna, svoju jasnu i glasnu poruku. A ona glasi: „Mi smo protiv odustajanja od neutralnosti Austrije!“ To je potvrdila i najsvježija anketa austrijskog Instituta za ispitivanje javnog mnijenja „Unigue Research“ u Beču, napravljena za potrebe domaćeg političkog tjednika „Profil“.

Kako pokazuje rezultat tog istraživanja samo 16 posto ispitanika je izjavilo da je za to da se Austrija, kao i Finska i Švedska pridruži zemljama članicama NATO saveza. Čak 70 posto Austrijanaca izjasnilo se je „za“ neutralnost Austrije, dok se je njih 14 posto suzdržalo od odgovora.

I u anketama drugih austrijskih Instituta za ispitivanja javnog mnijenja redovno se više od 75 posto Austrijanaca izjašnjava protiv odustajanja od neutralnosti ove alpske zemlje. Time bi se zapravo rasprava mogla skinuti s dnevnog reda., jer je jasno da Austrijanci cijene svoju neutralnost i žele je i nadalje zadržati.

Da podsjetimo! Austrija se je međunarodnim ugovorom iz 1955. godine obvezala na svoju neutralnost. To je bio jedini način da se Austrija nakon Drugog svjetskog rata oslobodi od okupacije četiri sila pobjednica, Rusije, SAD-a, Velike Britanije i Francuske. Tada sklopljeni austrijski Državni ugovor isključuje svako vojno miješanje Austrije u sukobe drugih zemalja, stalno stacioniranje stranih trupa na tlu Austrije, kao i pristupanje ove alpske zemlje vojnom savezu.

Dakle neutralnost Austrije je još uvijek aktualna i od velike većine Austrijanaca tražena. To je potvrdio i austrijski kancelar Nehammer svojom izjavom vezano uz humanitarnu pomoć i solidariziranje Austrije s ruskim ratom zahvaćenom Ukrajinom: „Austrija je vojno neutralna. Ali ne i politički ako se krše međunarodna prava“. Prema svemu iznesenom pitanje odustajanja Austrije od neutralnosti se u principu među narodom i ogromnom većinom domaćih političara uopće ne postavlja, tvrde austrijski mediji.

Komentara 3

PR
prokurator
14:34 23.05.2022.

tako se i rusija obvezala međunarodnim ugovorom iz 1994 da neće osporavati teritorijalni integritet ukrajine...

Avatar LjutaPrepelica
LjutaPrepelica
14:13 23.05.2022.

Dobro da nisu pitali Švede i Fince šta misle o tome. Bogtepitaj što bi i Hrvati rekli

ST
stefj
14:20 23.05.2022.

Austrija nije direktno ugrožena od strane Rusije, Finska, a donekle i Švedska, jesu... Osim toga, Austrija je zemlja s izrazito jakim lijevim medijima, došljaka iz krajeva istočno odavde ima popriličan broj, poslije rata su prošli kroz denacifikaciju, slično kao Nijemci itd... Da bi oni promijenili mišljenje, treba neka ozbiljnija ugroza i drugačiji mediji...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije