azil na žarkovici u izgradnji

Samo iskusni voditelji mogu organizirati ovako zamišljeno sklonište

Azil na Žarkovici
Foto: Privatni album
1/7
10.03.2016.
u 13:25

Za definiranje detalja u izvedbenom projektu, a i kasnije u gradnji, bit će nužna pomoć volontera, ističe Vanda Ivanković Kontić, projektantica

I premda iz Grada Dubrovnika kažu kako su u tijeku radovi na gradnji novog azila za napuštene životinje na Žarkovici, a trebao bi biti useljiv tijekom ljeta, iza ograde na gradilištu prilično je mirno.

- Porušili su drveće i grmlje, poravnali teren, i danima nitko ništa ne radi - kažu volonteri koji svaki dan gledaju u ploču postavljenu još početkom veljače. Iz Društva za zaštitu životinja Dubrovnik upozoravali su kako to nije dobro mjesto za azil, isto je jasno reklo i Gradsko vijeće, ali i stanovnici okolnih naselja koji se bune da je azil još bliže kućama, no Grad nije promijenio svoju odluku.

Lego grad

- Trenutna lokacija predviđena je Generalnim urbanističkim planom Grada Dubrovnika, a kako smo više puta isticali, Grad nastavlja tražiti i ispitivati mogućnost iznalaženja većeg i kvalitetnijeg prostora van užeg gradskog područja. Upravo iz tog razloga, projektom predviđene građevine mogu se lako premjestiti na eventualnu novu lokaciju. Stanovnici Bosanke neće imati problema, u svom će susjedstvu imati odobreno sklonište koje udovoljava svim zakonskim uvjetima, a psi najbolju moguću skrb, što do sada nije bio slučaj. A sklonište je od naselja udaljeno više od 500 metara - ističu u svom odgovoru iz Grada, ali ne komentiraju je li istina da je Gradu ponuđena i druga lokacija, na što se nisu ni očitovali.

I baš mogućnost lakog premještanja na novu lokaciju, kao da je riječ o lego kockicama koje se ponovno slažu, najviše brine sve koji znaju kako je živjeti na Žarkovici. Osjetili su to i za zadnjeg nevremena, kad su kiša i vjetar rušili i nosili sve pred sobom. I upravio to jedan je od razloga zašto stalno ističu da Žarkovica nije mjesto za sklonište.

Foto: Robert Demo

No, Vanda Ivanković Kontić, dipl. ing. arh., autorica projekta, kaže da je sve napravljeno po najvišim standardima, s montažno-demontažnim građevinama koje se mogu izmjestiti na povoljniju lokaciju.

- Dimenzije prostora i minimalni tehnički uvjeti skloništa propisani su Pravilnikom, a svi detalji, uključujući ograđivanje dvorišta za slobodno kretanje životinja, istrčavanje, definirat će se na temelju sugestija volontera Društva za zaštitu životinja Dubrovnik. Imamo sreću da imamo izuzetne volontere koji su spasili stotine životinja. Oni imaju iskustvo u vođenju skloništa, koje i sada funkcionira besprijekorno unatoč potpuno neadekvatnim prostornim uvjetima. Za detalje u izvedbenom projektu, a i kasnije u gradnji, bit će nam nužna pomoć volontera. Jednako kao što će i gradskoj upravi kasnije biti potrebna njihova pomoć u vođenju skloništa i brizi oko životinja - ističe V. Ivanković Kontić.

Atrij za pse

Prema njezinom projektu, sklonište je zamišljeno u tri modula, u svakom ima mjesta za 114 do 120 pasa, a uz to je i prostor za 150 mačaka. U prvoj fazi bit će gotov samo jedan modul i prostorije za ljude (prijem, voditelj i veterinarski pregled), sanitarije za ljude i za čišćenje životinja, prostor za izolaciju životinja te za bolesne životinje, odnosno ostali pomoćni prostori definirani Pravilnikom. Bit će tu i dodatni prostor za slobodno kretanje životinja površine 500 metara četvornih.

- Prostor za pse zamišljen je kao atrijska građevina orijentirana na unutarnje dvorište, a ona je ujedno i ograda otvorenog prostora u sredini. Odjeljci su montažno-demontažni i prilagodljivi. Ovdje su nužni iskusni voditelji da naprave grupe životinja prema tome kako se psi slažu, jer bez njih ovakve građevine ne mogu adekvatno funkcionirati. Grupe od 6 pasa su fiktivne i služe kao procjena neke prosječne situacije. Projektirane ograde su čelične na armiranobetonskim temeljnim trakama, s ispunom od panela od istegnutog metala. Prostor za pse je projektiran u skladu s našom klimom, sve pregrade su perforirane i stalno se provjetravaju. Minimalna temperatura prostora za životinje prema Pravilniku je 5°C, što je u Dubrovniku svega par dana zimi. Zato su predviđene dodatne kućice, dimenzionirane tako da je svaki pas može ugrijati svojom tjelesnom temperaturom. Svaki odjeljak ima i dodatna vrata prema otvorenom prostoru - objašnjava V. Ivanković Kontić.

Predviđeno je da se kišnica s krova sakuplja u cisterne, a upravo su one i sistem kanalizacije i najveći trošak. I zbog toga je cijeli projekt i skup. No, dodaje, sve se može preseliti na neku novu lokaciju.

Komentara 1

Avatar plejer_as
plejer_as
16:03 10.03.2016.

pa mogli su ostavit koje drvce za zapišavanje

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije