Osim što čekaju kraj mjeseca ramazana i dolazak najvećeg muslimanskog praznika Ramazanskog bajrama, Libanonci očekuju i formiranje nove libanonske vlade koja bi stabilizirala zemlju i poboljšala uvjete života. Međutim, polaganje nada Libanonaca u stabilnost njihove zemlje ne ovisi o njihovim političarima, nego ponajprije o međunarodnim i regionalnim faktorima. Šetajući ovih dana glavnim libanonskim gradom Bejrutom, koji je još podijeljen na etničke i vjerske skupine, sjetio sam se riječi koje mi je, još dok sam imao deset godina i kada je počeo građanski rat u Bejrutu, rekao jedan stari i mudri čovjek: „Sine, kad pada kiša u Washingtonu, Moskvi, Riyadu ili Teheranu, Libanonci nose kišobrane jer ta kiša koja ondje pada više šteti nama nego njima“.
Libanon se, nakon parlamentarnih izbora i velike pobjede Hezbollaha, našao u opasnom političkom vrtlogu. Analitičari su uvjereni da je samo pitanje dana kada će izbiti rat između Izraela i Hezbollaha, jer prema tome vode reakcije koje su stigle iz Washingtona, Tel Aviva i Riyada, koji pobjedu Hezbollaha smatraju opasnim presedanom koji će destabilizirati ne samo Libanon nego cijelu regiju. Odmah nakon objave rezultata, Trump i saudijski princ Bin Salman uveli su nove sankcije Hezbollahu i najavili još drastičnije.
Cijeli tekst pročitajte u današnjem izdanju Večernjeg lista ili u e-izdanju!
Ne propustite i druge teme:
- Imamo potpise, ne sramotite se, raspišite referendum
- Mogao je i SAD spašavati Agrokor
- Spas za Mamića u Palauu, Vanuatuu, Kiriatiju...
- HDZ i SDP nikad sličniji: rejting pada, ideja nema...
Ustav nije Sveto pismo iako ustavni suci ponekad djeluju kao farizeji. Predlažem da u Ustav uđe odredba da ga ne mogu mijenjati bivši komunisti i da bivši komunisti ne mogu biti ustavni suci.