željko lovrinčević

Samo privatni sektor može potaknuti rast, rasteretite ga!

zeljko lovrincevic
Igor Kralj/PIXSELL
02.02.2013.
u 18:28

Rebalans proračuna već je trebalo napraviti, a porez na nekretnin odvest će zemlju još dublje u depresiju

Analitičar Ekonomskog instituta i član Savjeta HNB-a Željko Lovrinčević jedan je od domaćih ekonomista s kojima se iz rejting kuća redovito konzultiraju prilikom ocjene stanja u zemlji. S njim su se za nedavna boravka u Hrvatskoj susreli i iz Moody’sa.

Zašto je Hrvatskoj pao rejting?

Kad je Kukuriku koalicija došla na vlast, sve su joj agencije dale kredit i ostavile dovoljno vremena da vide što će napraviti. Nakon godinu dana kod svih njih prevladava razočaranje učinjenim. Obećanja više ne prolaze, oni traže konkretne aktivnosti i rješenja, gotovo je s vjerovanjem na riječ. Ključni je problem na rashodnoj strani proračuna. Vlada nije provela reforme i smanjila rashode, već se usredotočila na prihodnu stranu. Trebalo je promijeniti Zakona o radu, restrukturirati javna poduzeća, ući u brojne reforme. Javna poduzeća ne mogu biti generator rasta političkim voluntarizmom. Rast može potaknuti samo privatni sektor i njemu treba ponuditi porezna rasterećenja i reforme.

Vlada na kritike odgovara da je cijena rizika sada niža nego što je bila kad je rejting bio bolji. Je li to točno?

Okolnosti na inozemnim tržištima takve su da kamatne stope dugo nisu bile tako povoljne kao sada. Posljedica je to intervencije središnjih banaka koje su upumpale silan novac u sustav. Smanjuje se cijena rizika i zaduživanja, ali, ako se Hrvatska uspoređuje s drugim tranzicijskim zemljama, tada je slika sasvim drukčija. Razlika u cijeni rizika između Hrvatske i drugih tranzicijskih zemalja pogoršava se na našu štetu, Bugarska se sada zadužuje za dva postotna poena povoljnije od Hrvatske, a to se događa na pragu našeg ulaska u EU. Ključni je problem Hrvatske, a na to upozoravaju i u agencijama, da mi nemamo elemenata za rast. Čak ni u nekom srednjoročnom razdoblju rast neće biti veći od 2 do 2,5 posto, a time se ne može ništa riješiti. Polako postajemo neperspektivna ekonomija i u takvoj situaciji ni bankarski sektor ne može dugoročno ostati zdrav. Nakon što se povećaju rezervacije za bankarske plasmane, još će više porasti nesklonost banaka za preuzimanju rizika i kreditiranje.

Ministar financija najavljuje rebalans i zakon o nekretninama.

Rebalans je već trebalo napraviti, a porez na nekretnine odvest će zemlju još dublje u depresiju. Osim turizma, ništa drugo ne funkcionira, a on funkcionira autonomno. Turizam je određen inozemnom potražnjom i funkcionirao bi čak i da nema nikoga u Banskim dvorima.

>>Moody's nas bacio u 'smeće', Linić kaže: To je slika Hrvatske!

Komentara 1

MR
Mrzim_registraciju
10:07 03.02.2013.

Hrvatska je zemlja u kojoj je već prije 20 godina ugašeno svjetlo svemu normalnome i ljudskome - od civilizacijskih i općehumanih normi do zdravog razuma. I još i dalje tonemo...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije