Zbog trajnih negativnih učinaka koje HE Lešće ima na obalu naših rijeka, Karlovčani su danas oštri na prezentaciji studije utjecaja na eko mrežu mini centrale Brodarci, pa je i rasprava dosta žustra - kazao je Dubravko Delić, karlovački dogradonačelnik na javnoj raspravi u gradskoj upravi.
Izrada nezakonito vođena
Naime, publike gotovo da i nije bilo. Denis Frančišković iz Eko udruge Pan, Davor Petračić, nezavisni kandidat za gradonačelnika i Mladen Grčić, građanin koji, kako je rekao, odrastao uz Kupu, ‘napali’ su predstavnike tvrke Tekonet, privatnog ulagača, te izrađivače studije utjecaja na eko mrežu za probleme koji su u domeni nadležnog ministarstva i Hrvatskih voda.
– Sramotno je da predstavnika Hrvatskih voda nema na javnoj raspravi iako ih i zakon na to obvezuje. Tvrdim da je čitava procedura oko izrade studije nezakonito vođena i da se za ovaj zahvat mora raditi i opsežna studija utjecaja na okoliš, kazao je Frančišković. Davor Petračić kazao je da je bolje branu raditi na ušću Korane u Kupu i tako kapitalizirati projekt i stvoriti plovnu Kupu.
Tko je odustao od plana?
– Samo gradnja vodno-energetske stepenice u Brodarcima na ulazu Kupe u kanal, kako je i predviđeno prije trideset godina, može Karlovac zaštititi od poplava. Ne znam tko je i kada odustao od tog projekta, pa sad pričamo o gradnji mini hidrocentrale Brodarci.
VES Brodarci strateški je projekt Hrvatske u rangu Omble, Dubrovnika, Molvi i ne znam zašto se od toga odustalo, dodao je Grčić.Boris Beraković, jedan od autora Studije, kazao je da su Hrvatske vode odustale od VES-a jer HEP nije zainteresiran za projekt. – Sada se, u slučaju poplava, može iskoristiti svega 20-tak posto kanala, a hidrocentrala bi to udvostručila. Ona je početak, a u drugoj je fazi moguće napraviti vodno-energetsku stepenicu. Hidrocentralom će biti zaštićena Kupa, te sav eko sustav - dodao je Beraković.