29.11.2018. u 11:12

Varoufakis je u vrućoj fotelji ministra financija izdržao točno 162 dana

Yanis Varoufakis, u bajkerskim čizmama i kožnoj jakni, kao da želi stereotip buntovnika dovesti do apsurda, vraća se na političku scenu u Grčkoj s paneuropskim ljevičarskim pokretom DiEM25. Uvijek dovitljiv, posljednju knjigu je nazvao “Ima li ovdje odraslih?”, iako u situaciji koju opisuje, vrijeme nastanka grčke krize, to je pitanje trebao postaviti – sebi.

Varoufakis nailazi na interes površnih ljevičara, koje i ne interesira više od floskula o neoliberalizmu, dužničkom ropstvu i rastućim nejednakostima samo kako bi stvorili cjelokupni teoretski i politički okvir vlastita djelovanja.

On fascinira one koji malo znaju, beskrajno se razbacujući Marxovim citatima govoreći da dobar ljevičar treba početi s ekonomijom, da bi sam to zaboravio čim je postao ministar. Njegova logika duboko je populistička i antiekonomska iako će svaki njegov intervju, podcast, članak ili knjiga tvrditi suprotno.

Vjerojatno najkvalitetnije napisano štivo je “Što sam rekao kćeri o ekonomiji”, gdje Varoufakis na idiličan način opisuje odnos s kćeri uvodeći i ekonomski leksik. Na jednostavan način objašnjavati ekonomske probleme je dobro, ali sve što je jednostavno nije ekonomija. 
Syriza je svojedobno bila apsolutni hit, a Varoufakis centralno lice – protiv establišmenta, europske elite i kontrole iz Bruxellesa, a ta romantika potencirana je svakim javnim istupom.

Upravo ovi dijelovi i jesu najzanimljiviji u posljednjoj knjizi jer se opisuju sastanci vodećih državnika po svjetskim i europskim forumima. Ostatak su litanije šampanjskog socijalista koji poziva na revoluciju, a kad je ubačen u vruću fotelju ministra financija Varoufakis je izdržao točno 162 dana.

Iskočio je iz kabanice aparatčika jer je morao rješavati težak problema, za što je Grčkoj trebalo deset godina, s još uvijek teškim posljedicama.

Nametnuta je štednja za Grčku bila okrutna, ali njegov stav nikome nije pomogao, štoviše, u prilici da uistinu napravi razliku, pobjegao je. Vraćajući se na to iskustvo Varoufakis kaže da nikad nije htio biti dijelom parlamenta jer je to “stresno, neproduktivno i dosadno”.

Taj olak pristup prema krizi nije ga napustio te i dalje tvrdi da će se Grčkoj oprostiti dug. To je naravno moguće, ali povijesni primjeri govore da zemlje moraju platiti svoje dugove. Baš kao i svi ostali. 


Neupitno je da je Varoufakis dobar pisac, vrlo načitan, ali i šoumen u ulozi radikalnog gurua, kojeg su intelektualci vrlo brzo prokazali kao primjer politikantstva. Balkanskog politikantstva, bez obzira na njegov britanski studij.

Jedno je iznositi krute stavove i dolaziti u konflikt s moćnicima s tribina i glumiti vizionara s novim idejama, nešto potpuno drugo je realni svijet od kojeg je Yanis Varoufakis pobjegao u najvažnijoj ulozi koju je imao u zemlji svojih predaka kojima se toliko ponosi.

Ključne riječi

Komentara 2

NE
neboiznadzagreba
21:10 29.11.2018.

Svatko tko se usudi reći da može i treba biti drugačije je populist, salonski ljevičar, neznalica itd... Ekonomija koju nitko ne razumije i koja se ne smije propitivati, nije znanost, već prisila.

Avatar folka09
folka09
12:01 20.12.2018.

Pa nije baš pobjegao s mjesta, nego je gotovo dekretom smjenjen zbog pokazivanja srednjeg prsta Berlinu. Vrijeme će pokazati koliko je bio u pravu, on definitivno jest vizionar, a poslije velike krize koja će uslijediti, sve ideje koje su nove i drugačije, nezamislive staroj garnituri likova koji sad drmaju svjetskim financijama krov će postati pod, a nezamislivo stvarnost. Grafovi ne lažu, samo ih treba znati upariti sa vremenom u kojem živimo. Samo uzmite u obzir da mi generacija X i milenijalci dolazimo prirodnom selekcijom na rukovodeće položaje i da nas boli lijevo uho za stare ideje i koncepte. Varufakis je tu prepoznao kuda će ići društvo i nije bezveze rekao da će se dugovi otpisivati, nije mislio na sirovo otpisivanje, nego ih više neće imati smisla plaćati novcem koji je trenutno u optjecaju. Dobro otvorena tema, ali ste ju površno razradili i previše navlačite sve na jednu stranu, definitivno krivu stranu povijesti, budućnost je tu, ma koliko svi šutjeli o tome i gurali nove ideje pod tepih!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije