Na Sandru Švaljek iz Ekonomskog instituta računale su mnoge političke opcije, no nije se opredijelila ni za jednu. O njoj se ovih dana govorilo da će biti buduća premijerka, no ona negira takvu mogućnost, jer očito je da će vlada biti politička, a ne tehnička. Ipak, redovito daje savjete oko reformi, pa ju se saslušao i Most. Smatra da su potrebni brzi rezovi, prije svega na masi plaća u javnom sektoru. Jer za analizu za dugoročne reforme nema vremena.
Spominjali ste se kao moguća premijerka?
Moje se ime pojavilo u javnosti i ništa više od toga. Prije izbora kontaktirale su sa mnom različite političke opcije, no moj je odabir bio ne uključiti se u parlamentarne izbore. Stoga ni sada nemam politički legitimitet za obnašanje izvršnih funkcija.
No, ako bi se išlo na stručnu vladu, tada mogućnost oko vašeg angažmana nije isključena?
Stručne ili tehničke vlade sigurno neće biti jer to se događa u izvanrednim okolnostima. Imat ćemo političku vladu.
No, stranke traže vaše savjete. Jeste li razgovarali sa sve tri političke stranke prije izbora ili poslije i na koju temu?
Često sam po prirodi svog posla u Ekonomskom institutu, zbog stručnih tekstova u medijima, a i zahvaljujući angažmanu u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, u prilici razgovarati s političarima iz svih stranaka. Konzultiraju me najčešće vezano uz ekonomska pitanja, posebice i u područja fiskalne i porezne politike, a u posljednje vrijeme i vezano uz lokalno upravljanje ekonomskim razvojem jer sam tu stekla ne samo teorijska znanja nego i praktično iskustvo.
I s Mostom ste razgovarali?
Da i s njima. Zanimala ih je također fiskalna i monetarna politika i porezi.
Jesu li vas možda tražili da budete dio vlade, moguće kao savjetnik?
Nismo razgovarali o funkcijama, nego samo o monetarnoj i fiskalnoj politici. A savjetovanje je dio mog posla kao zaposlenika Ekonomskog instituta i uvijek ću se odazvati pozivu i dati savjet.
I što ste im preporučili od reformi?
Ono što i spominjem, konsolidaciju s rashodovne strane. No kako nema vremena za pripremu dubinske analize, gdje bi se uvidjelo što treba rezati, od primjerice prevelikog broja zavoda, agencija... potrebno je naći prostora gdje se u kratkom vremenu može rezati. A to je masa plaća koju je bolje provesti kroz smanjenje visine plaće, nego kroz smanjenje broja zaposlenih. Potom je potrebno ne primati nove ljude, pri čemu će se odljev događati i istodobno smanjiti broj ljudi u javnom sektoru. Taj sektor je u krizi najmanje propatio jer je u ovih šest godina BDP pao za gotovo 13 posto, dok se potrošnja države gotovo nije ni smanjila. Zaposleni nisu osjetili rezove na svojim primanjima, za razliku od onih u privatnom sektoru. Jedna od glavnih reformi je i ona koja utječe na poslovanje poduzetnika koje treba olakšati. Pri tome ne treba puno razmišljanja, jer je sve napisano u Memorandumu Svjetske banke koje iznosi što treba učiniti. Pri tome ta mjera ne bi niti imala nikakav negativan novčani efekt.
Koliko je loše dugo formiranje Vlade za gospodarstvo?
Mislim da nismo iscrpili vrijeme, iako ga ima još relativno malo. Važno je u postupku formiranja Vlade poslati jasnu poruku kakva će se ekonomska politika voditi u četiri godine i koje se reforme planiraju provesti. Gospodarstvo u velikoj mjeri funkcionira i bez Vlade, ali istina je da državne institucije rade usporeno, ne donose se odluke, ne objavljuju natječaji za projekte i programe potpore.
Problem je i nepostojanje proračuna...
Nije izrađen ni proračun, što znači da je za njegovu pripremu i donošenje ostalo relativno malo vremena. Situacija nije kritična, ali bi bilo poželjno da se Vlada formira u što kraćem roku kako bi što prije započela s pripremom proračuna koji će dati signal domaćem gospodarstvu, kreditorima i rejting agencijama o tome kakva će biti obilježja ekonomske politike nove vlade, te kojim će se ciljevima ekonomske politike dati prioritet.
Hvalili su vaš odabir stručne uprave u Zagrebačkom holdingu. Uskoro će istu metodu morati primijeniti i Vlada...
Dobro poslovanje trgovačkih društava u vlasništvu države može jamčiti jedino profesionalna uprava, a nju je ispravno tražiti posredovanjem head-hunting agencija jer se tako svodi na minimum mogućnost utjecaja politike.
>> Sandra Švaljek podnijela ostavku na mjesto zamjenice gradonačelnika Zagreba
"No kako nema vremena za pripremu dubinske analize, gdje bi se uvidjelo što treba rezati..."....nema vremena? Kako to, zar vi na Ekonomskom institutu imate svaki dan turnir u Solitaireu da niste stigli pripremiti neku dubinsku analizu? Čuj ovo, nema vremena, uhljebi nemaju vremena raditi svoj posao.