Saudijska Arabija je u nedjelju pokušavala pokrenuti svoja naftna postrojenja oštećena dan ranije u napadima bespilotnim letjelicama zbog kojih je prepolovljena proizvodnja nafte strateški važna za svjetsko gospodarstvo.
Jemenski pobunjenici Huti koje podupire Iran i koji se već pet godina bore s vojnom koalicijom koju vodi Rijad, preuzeli su odgovornost za te napade na postrojenja goleme državne kompanije Aramca.
Nema nijednog dokaza da taj "napad bez presedana na svjetsku opskrbu energentima" dolazi iz Jemena, komentirao je u subotu američki državni tajnik Mike Pompeo, optužujući Iran da stoji iza napada i istaknuvši da će Sjedinjene Države učiniti sve kako bi osigurale opskrbu tržišta.
Teheran je te optužbe ocijenio "nerazumnima" i "neshvatljivima" preko glasnogovornika ministarstva vanjskih poslova Abbasa Moussavija koji je dao do znanja da im je cilj opravdati "buduće djelovanje" protiv Irana.
Irak je pak zanijekao bilo kakvu povezanost s napadom pošto je Wall Street Journal objavio da američki i saudijski dužnosnici ispituju mogućnost da su rakete na naftna postrojenja ispaljene iz Iraka.
Saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salmane čija je zemlja velik regionalni suparnik Irana, upozorio je da je Rijad "spreman i kadar" odgovoriti na taj "teroristički napad".
Zbunjeni strucnjaci ce tek za nekoliko dana otkriti da su ta naftna polja i postrojenja pogodjena iz sovjetskog saveza. Spora tehnologija tek sada daje neke neocekivane rezultate. Da sovjetski savez je usual suspect.