Sjevernoatlantsko vijeće (NAC), koje već danima na veleposlaničkoj razini vijeća o NATO-ovu sudjelovanju u misiji Odisejeva zora, suglasilo se u utorak o dvama uz Libiju povezanim operativnim planovima: vojnome osiguravanju humanitarne misije te nadzoru embarga na oružje. Najsporniji plan sudjelovanja ili preuzimanja zapovijedanja nad zaštitom libijskih građana od vojnih napada te nadzorom zone zabrane letenja, ostavljen je za nastavak sjednice u kasnijim poslijepodnevnim satima.
Prema izvoru koji sudjeluje na sastanku, i o tome je konačno moguć dogovor, koji je do sada blokirala Turska. Turci, koji se smatraju strateškom sponom Zapada prema Bliskom istoku, našli su se vrlo uvrijeđeni što ih francuski predsjednik Nicolas Sarkozy nije bio pozvao na summit u Pariz pred sam početak napada na Gadafijeve vojne položaje. Stoga su svoju blokadu objašnjavali željom da ne ugroze svoj položaj u arapskome i islamskome svijetu.
No, kako su i Arapska liga i Organizacija islamske konferencije osudile Gadafijev režim, taj je izgovor izgubio uvjerljivost. Sada turski premijer Recep Tayyip Erdogan kaže da bi Ankara “mogla poduprijeti NATO-ove napore, ali samo ako se oni ne pretvore u okupaciju”, što i nije obznanjeni cilj. No, prema Erdoganovim riječima, čini se da on ne isključuje kopnenu invaziju.
– NATO bi u Libiju trebao ući samo da osigura da Libija pripadne Libijcima, a ne kako bi drugima raspodijelio njezine prirodne izvore i bogatstva – izjavio je Erdogan tijekom posjeta Saudijskoj Arabiji.
..visé stoljecá Turci su naseljeni na ta podrucja,..obicno su Autohtoni imaju svoje-Gradove i nisu se previsé-misáli sa domacím stanovnistvom, jos´od Otomanskog Carstva.., tako da Turki igraju osim u NATOu i vaznu politicku ulogu ..!!