Mladi Saudijac Murtaja Qureiris broji dane do svoga 18. rođendana. No on je u zatvoru već gotovo pet godina, od čega je većinu vremena proveo u samici. Uhićen je kada je imao samo 13 godina, i to za “zločin” koji je počinio kako desetogodišnjak. Optužbe su – sudjelovanje u protuvladinim prosvjedima, izrada i bacanje Molotovljevih koktela i terorizam. Iako je slučaj ovoga dječaka na noge digao brojne organizacije za zaštitu ljudskih prava diljem svijeta, Saudijska Arabija dosudit će mu najteži oblik smrtne kazne – razapinjanje na križ i raščetvorivanje nakon smrti.
Cijela njegova obitelj sudjeluje u aktivizmu za zaštitu ljudskih prava u istočnoj pokrajini Qatifu, u kojoj uglavnom živi tamošnja šijitska manjina. I obitelj Qureiris pripadnici su šijitske zajednice u većinski sunitskoj Saudijskoj Arabiji.
“Zločinac i terorist”
Kao desetogodišnji dječak, u doba kada su u arapskim zemljama izbijali prosvjedi vezani za Arapsko proljeće, skupina od tridesetak djece na biciklima organizirala je više prosvjeda, a Murtaja je na megafon vikao: „Ljudi traže poštovanje ljudskih prava!“ To nije bio jedini takav prosvjed. Dječak je u iduće tri godine sa svojim prijateljima u više navrata organizirao takve „biciklističke prosvjede“. No kada je imao 13 godina kamera ga je snimila. Obiteljski izlet u Bahrein završio je tako da su Murtaju na granici uhitili i sproveli ga u strogo čuvani zatvor.
U tom trenutku i odvjetnici i aktivisti za ljudska prava smatrali su ga najmlađim političkim zatvorenikom u Saudijskoj Arabiji. Koplja su se lomila oko toga koja je donja dobna granica u toj zemlji koja omogućava kazneni progon. Iako su vlasti tvrdile da su tu granicu podigle na 12 godina, sve je ostalo poprilično nejasno. No za Murtaju, koji je imao 13 godina kada je uhićen, to nije značilo baš ništa iako su odvjetnici neprestano upozoravali vlasti da je on optužen za “zločine” koje je počinio kada je imao samo deset godina, što ne podliježe kaznenom progonu. Iako je intervenirao i UN, Amnesty International i brojne druge organizacije, dječak je ostao u zatvoru namijenjenom teroristima i državnim neprijateljima. Sve ove godine čekao je suđenje i to bez optužnice i bez mogućnosti da ima odvjetnika. Nekoliko mjeseci prije nego što će navršiti 18 godina podignuta je optužnica i započelo je suđenje, i to pred terorističkim sudom kojim se vlasti u Saudijskoj Arabiji uglavnom koriste kako bi sudili političkim protivnicima, prosvjednicima i aktivistima za ljudska prava.
Princ Bin Salman krvnik
Među ostalim, optužuju ga da je pjevao pjesme protiv vlasti na pokopu svoga starijeg brata koji je poginuo u prosvjedima i da je sam organizirao prosvjede te kod kuće izrađivao Molotovljeve koktele koje je bacao na policiju. U međuvremenu je uhićen njegov otac i još jedan brat. Murtaja je proglašen članom terorističke organizacije, a poznato je kako su ga otpočetka mučili u zatvoru kako bi priznao svoje “nedjela”.
Inače, Saudijska Arabija poznata je kao zemlja koja sve svoje političke disidente osuđuje na smrt i to vrlo okrutnim metodama – razapinjanjem na križ ili odrubljivanjem glave. U ovome trenutku još trojica mladića čekaju na izvršenje smrtne kazne za “zločine” koje su počinili kao djeca. Saudijske su vlasti preko državne novinske agencije objavile kako su od početka ove godine pogubile 37 osoba, osuđenih zbog sličnih razloga kao i Murtaja, od kojih su najmanje njih 33 bili šijiti. Na smrt su osuđeni zbor svoje „terorističke i ekstremističke ideologije, zbog osnivanje terorističkih ćelija radi ugroze sigurnosti, širenje kaosa i izazivanja sektaških podjela“. Ukupno, ta je zemlja od početka 2019. pogubila 110 osoba. Ta je zemlja inače vojni partner SAD-a i većine zemalja EU.
Ujedinjeni narodi kao isključivog krivca za ova bezrazložna pogubljenja vide Mohammeda bin Salmana, koji je kriv i za ubojstvo i komadanje tijela novinara Khashogija.
Koje smeće od ljudi