- Imali ste 200 bogatih, a sada vam 100 siromašnih spašava državu - poručila je Milanka Opačić (SDP) prozvavši Vladu da, zato što je shvatila pogrešku, ukida krizni porez, a istodobno donosi mjere kojima će građanima uzeti dva-tri puta više.
Podsjetimo, niža stopa harača, koja se naplaćuje na primanja od tri do šest tisuća kuna, ukida se 1. srpnja, odlučio je Sabor koji je prihvatio i Vladine amandmane po kojima će se druga, viša stopa tog poreza ukinuti od 31. listopada.
Slavko Linić (SDP) tvrdi da je država teret krize odlučila svaliti na 360 tisuća građana koji zarađuju više od šest tisuća kuna.
- Država je odlučila da su oni građani sa 6000 kuna bogati i zato trebaju nositi teret krize. Bolje bi vam bilo, ako ste odlučili ukinuti prvu stopu, da ukinete i drugu stopu harača jer je to što radite protuustavno - poručio je Linić hadezeovcima i Vladi.
Na glasovanju o Vladinim amandmanima esdepeovci su bili suzdržani predloživši u svojim amandmanima da se obje stope kriznog poreza ukinu 1. svibnja, ali taj amandman parlamentarna većina nije prihvatila.
Sabor je izglasao ukidanje niže stope kriznog poreza 1. srpnja, Vlada je amandmanima na izmjene spomenutih zakona utvrdila da će se druga stopa kriznog poreza od četiri posto na primanja veća od šest tisuća kuna obračunavati do 31. listopada. A ukidanjem niže stope kriznog poreza plaćanja rasteretit će se 720 tisuća zaposlenih i 190 tisuća umirovljenika, a riječ je o iznosu od 480 milijuna kuna do kraja ove godine.
Ovaj nazalni lopina već je i Bogu i vragu dojadio