Uz ovakav rast jediničnih troškova rada i fiskalnog deficita, u kombinaciji sa stabilnim tečajem, Hrvatska ide prema katastrofi – poručio je hrvatskoj Vladi Jean-Claude Trichet, predsjednik Europske središnje banke, preko hrvatskog guvernera Željka Rohatinskog. On se susreo s Trichetom prije 12 dana na godišnjem susretu predsjednika ECB-a s guvernerima iz zemalja kandidata za EU. Guverner kaže da dulje vrijeme nije u kontaktu s Vladom te nije imao prilike premijerki prenijeti Trichetovo upozorenje.
Treba čuvati tečaj
– Katastrofa je možda presnažna riječ, ali smjer kretanja je jasan – komentirao je guverner s kojim smo razgovarali jučer u Opatiji. Guverner nije bio na savjetovanju ekonomista, ali je očito procijenio da se i njegova riječ treba čuti tijekom tog skupa.
– Trichet pritom ne misli da treba mijenjati tečaj, on je takav kakav je. S obzirom na stupanj euriziranosti ukupne ekonomije, s obzirom na visinu vanjskog i valutno induciranog domaćeg duga, stabilan tečaj nema realnu alternativu. Rušenjem tečaja srušio bi se cijeli financijski sustav. Taj i takav tečaj ima svoju cijenu, što znači da se ne mogu voditi ostale politike koje su u suprotnosti sa stabilnim tečajem – kazao je guverner.
– Ne mogu se povećati jedinični troškovi rada, ne mogu se povećavati porezi, ne može se povećavati deficit jer se time otvaraju škare između rastućih troškova i stabilnog tečaja – kategoričan je. Na pitanje koliko nas dijeli od katastrofe, Rohatinski kaže:
– Možemo izdržati godinu dana.
Guverner je i proteklih dana apelirao da se vodi računa o okruženju, RH će se uvijek moći zadužiti, ali je pitanje cijene i uvjeta pod kojim će se to činiti. Iznošenje Trichetova upozorenja preko medija snažan je pritisak na Vladu da smanji rashode proračuna.
J. Kosor nije primila MMF
Inače, guverner i dalje tvrdi da RH može provesti prilagodbu bez MMF-a, koji je ovih dana u Zagrebu u redovitim konzultacijama. Zanimljivo je da je misija MMF-a tražila susret s J. Kosor i Šukerom, no do jučer su bez odgovora. Vladajući očito izbjegavaju taj vrući krumpir. Tečaj se kao tema provlačio i tijekom jučerašnje rasprave među ekonomistima i gostima. Predsjednik Josipović je, na primjer, pohvalio monetarnu politiku te je politiku stabilnog tečaja nazvao primjerenom, što ne iznenađuje s obzirom na to da u Savjetu HNB-a sjedi njegov savjetnik B. Cota. No, zato je Ljubo Jurčić kazao da je on osobno branio tečaj sve do 2006. jer se nadao da će doći do smanjenja troškova.