U 9.52 zatresao nas je potres od 3.2 po Richteru, zatim drugi snage 2.3 u 9.59 i 1.6 po Richteru otprilike u 10.03, ali to je za sada samo procjena koja traži dodatnu analizu, uputio nas je u redoslijed jutrošnjeg zagrebačkog podrhtavanja Tomislav Fiket iz Seizmološke službe. Tvrdi da se nakon jakog potresa koji je zatekao Zagreb očekivalo više potresa između 3 i 4 po Richteru, što bi značilo očekivano smirenje nakon takvog jačeg potresa.
– Takvih je potresa manjkalo, nismo ih imali, i sada je došao ovaj jutrošnji, tako da je lako moguće da je riječ upravo o takvom smirivanju situacije, jer se dogodio ispod epicentralnog područja, znači da nije stvar u drugoj, dodatnoj aktivaciji nekog rasjeda sa strane. Lako je moguće da je to samo nadoknada onoga čega nije bilo u proteklom razdoblju. S druge strane, nema jamstva da se neće jednom dogoditi jači potres, snažniji i od onoga koji se dogodio. Moramo biti svjesni da živimo na teritoriju na kojem je takav potres moguć. Pravila nema, nitko ne zna hoće li se taj potres dogoditi ili neće, ne mogu se ni iz ovoga izvući zaključci. Upozorio bih građane da nastoje biti smireni, da ne izlijeću van zbog panike jer dok traje potres glavni je problem u tome što mogu padati crjepovi i žbuka, kaže Fiket.
>> VIDEO Zastupnike u Saboru jutros je uznemirio potres u Zagrebu
Isto nam je rekao i prof. dr. sc. Josip Stipčević s Geofizike PMF-a u Zagrebu.
– Bio je to umjeren potres koji se dogodio na istom području gdje su se događali i svi potresi nakon glavnih udara 22. ožujka. Za sada nemam mnogo informacija, ali prema onome što imam, čini se kao malo jači naknadni potres. Ovo je prilično uobičajeno i na to su kolege već neko vrijeme upozoravali tj. naglasili su da će se događati malo jači naknadni potresi – rekao je.
Imali smo nakon jakog zagrebačkog potresa 22. ožujka upita na temu potresa iz 1905. i 1906. koji su se dogodili u razmaku od 15 dana.
– Tada nije bilo mjernih uređaja, pa se procjenjivalo na temelju nastale štete i toga kako je koji građanin osjetio potres. I to, naravno, nije jednako pouzdano kao instrumentalni zapis. Bile su neke magnitude koje su procijenjene kao pretjerane, nisu to bili potresi od 5 pa onda 6, kako se inače misli, nego su vrlo vjerojatno oba bila negdje oko 5. No, i to je tek moje mišljenje, potrebnije su detaljnije analize. Ali to nije čudno na ovom području, teško je povezivati dva takva potresa. Isto kao i danas, kaže naglasivši kako i sâm živi u epicentralnom području.
– Nije ugodno kada se dogodi potres, ali treba nastaviti živjeti dalje, to je rizik s kojim smo se rodili i s kojim ćemo i umrijeti, ne idete ni na ulicu svaki dan sa strahom da će vas netko možda pregaziti. Smirimo se, reagirajmo smireno, štitite tako sebe i svoje bližnje – kaže seizmolog Fiket.
FOTO Zagreb nakon snažnog potresa 22. ožujka
Seizmograf priča u redu, cijenim struku ali nažalost oni očito ništa ne mogu predvidjeti već samo dati popratne informacije da se znamo pravilno postaviti i da razumijemo više što se dešava. Kad ne može bolje dobro je barem to