Komentar na suđenje

Šeks: Hrvatska treba povući bezrezervnu podršku ulasku Srbije u EU

Vladimir Šeks
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
14.03.2014.
u 15:47

Mislim da bi Hrvatska trebala tražiti jedno daleko odlučnije razjašnjenje i upozoriti Srbiju da podrška Hrvatske ulasku Srbije u EU nije apsolutno bezrezervna i da moraju revidirati svoje postupke i svoje izjave – rekao je Šeks

Nakon svega što je pravni tim Srbije iznio u u tužbi za genocid protiv Hrvatske, naša Vlada bi trebala upozoriti Beograd da ne može računati na bezrezervnu podršku ulasku Srbije u EU, komentirao je danas HDZ-ov Vladimir Šeks i zaključio da su argumenti Srbije vrlo tanki i slabi.

-  Nakon ovakvog postupanja službene srbijanske politike, obrazloženja haške protutužbe, mislim da bi Hrvatska trebala tražiti jedno daleko odlučnije razjašnjenje i upozoriti Srbiju da podrška Hrvatske ulasku Srbije u EU nije apsolutno bezrezervna i da moraju revidirati svoje postupke i svoje izjave – rekao je Šeks ustvrdivši da  je sve izneseno u Haagu očito službeni stav Srbije . 

- Ovo je najslabiji dan srbijanskog pravnog tima s najslabijim šupljim argumentima, pseudoargumentima, jer sve činjenice pravne i političke demantiraju ove navode – jasan je Šeks kojem je smiješna tvrdnja da je Slobodan Milošević čuvao Jugoslaviju, a Franjo Tuđman ju razbijao.

- Već je odavno u novijoj povijesti utvrđeno kako se raspala Jugoslavija i to je već pred Haagom utvrđeno da su Srbija i režim Miloševića bili najodgovorniji za razbijanje Jugoslavije. To da je SAO krajina bila legitimna državna tvorevina je osporeno i od strane UN-a. Niti jedna država niti jedna međunarodna organizacija nije priznala legitimitet SAO krajine prema tome to je argument iz očaja – uvjeren je Šeks. Argumentaciju srpskog pravnog tima nazvao je “kulom u pijesku” jer se pozivaju na “brijunske transkripte i na neke navodne izjave predsjednika Tuđmana i sve što je vezano za Oluju, što je već pravomoćni judikat Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u Haagu izražen kroz oslobađajuću presudu generalima Gotovini i Markaču demantirao”. 

  - Mislim da je ta protutužba Srbije rezultat toga da se tek toliko odgovori i da se pokušava parirati hrvatskoj tužbi za genocid. Vrlo su tanki i slabi argumenti Srbije u protutužbi za genocid, posebno kad idu s time da je ova Hrvatska sljednik NDH, premda u svijetu, ne samo po hrvatskom Ustavu, to ne stoji. Hrvatska nije pravni sljednik NDH i ne može Hrvatska odgovarati za režim ustaške NDH. To je jedan spin kojim se nastoji uporno zadnjih 70-ak godina hrvatski narod prikazati kao genocidni narod i računaju da bi to moglo izazvati neke sentimente kod sudaca. Sve u svemu vrlo šuplja argumentacija – tvrdi Vladimir Šeks te dodaje da hrvatska državna politika nikada bila genocidna, a da su zločini u Oluji ili prije i poslije pojedinačni zločini, a zločini u režiji hrvatske državne politike. S druge strane, srpski zločini su rezultat državne politike Srbije, kaže Šeks.  

- Srbija je bila država, i to je doista apsurdno kad srbijanski pravni tim osporava da Srbija prije 1992. nije bila država. Srbija je bila država kao ostale republike bivše Jugoslavije. Bila je država, a izričito je to navedeno u saveznom ustavu iz 1974. godine gdje su republike utvrđene kao države. Svi ti argumenti pravnog tima Srbije su na vrlo, vrlo staklenim nogama – pojašnjava Vladimir Šeks te dodaje kako protutužba Srbije u velikoj mjeri služi njihovoj dnevnoj politici. 

  - Zato se sad postavlja pitanje službene hrvatske politike koja pruža snažnu potporu ulasku Srbije u EU. Kraj ovakvoga postupanja ovoga što se u Haagu izvodi, to je službena politika Srbije, gdje se ostaje u starim mitovima da su svi drugi krivi, da je srpska politika nevina. Vidite da srbijanski pravni tim amnestira Miloševića. Milošević ispada junak, da je on zagovornik Jugoslavije, a Tuđman razbijač Jugoslavije – primijetio je Šeks koji upravo zato vjeruje da Hrvatska treba reći Beogradu da njena podrška ulasku Srbije u EU nije bezrezervna. Zanimljivo mu je i kako je pravni tim Srbije poručio kako njihova zemlja nije imala ništa s JNA jer je to bila jugoslavenska vojska pa Srbija nije imala ništa s njihovim zločinima. 

- A istovremeno su do današnjeg dana srpska državna politika, Ministarstvo pravde, Sud za ratne zločine, tužiteljstvo za ratne zločine Srbije preuzeli i prihvatili optužnice JNA iz 1992. godine. I dalje inzistira na procesuiranju hrvatskih državljana po optužnicama iz 92-e godine. I mene osobno. S jedne strane kažu da je ono što je počinila JNA odgovornost JNA koje više nema, a s druge strane se ponašaju kao mini Haag i opet hoće suditi i procesuirati sve one koje je optužila JNA preuzimajući te optužnice istrage – komentira Vladimir Šeks protiv kojega je također podignuta jedna takva optužnica. * - Netko je rekao ovih dana da u protutužbi ima puno paranoje i shizofrenih poteza. S jedne strane kaže da je Hrvatska protjerala Srbe na deportaciju, ono što je bilo u optužnici Haškog suda s prekomjernim granatiranjem. A s druge strane imate da su postojali planovi i naredbe i dokumentacije i sve za evakuaciju. To je sve vrlo, vrlo tanko – zaključio je HDZ-ov Vladimir Šeks.

Komentara 41

Avatar comparator
comparator
16:39 14.03.2014.

Ako je ova vlast s SDP-om na čelu ustaška i Hrvatska nasljednica NDH-azije onda sam ja Papa.

DU
Deleted user
16:45 14.03.2014.

samo oštro mi smo gazde mi smo eu treba ih ucjenjivat naplatiti ratnu odštetu i omogućiti albancima da ih dotuku

MX
MXLCLGTG
16:59 14.03.2014.

100%upravu

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije