Vanjskopolitički odbor američkog Senata u srijedu je dao zeleno svjetlo za sankcije tvrtkama i pojedincima koji sudjeluju u projektu Sjevernog toka 2, plinovoda od Rusiji do Njemačke, no zakon još treba potvrditi cijeli Senat, ali i Zastupnički dom.
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa protivi se projektu Sjeverni tok tvrdeći da će on još više ojačati europsku ovisnost o ruskom plinu.
Vanjskopolitički odbor Senata je izglasao sankcije s 20 prema 2. Prijedlog, koji odražava američki strah od ruskog utjecaja u Europi, još treba proći glasanje u cijelom Senatu i Zastupničkom domu te ga treba potpisati predsjednik Donald Trump kako bi postao zakon..
"Rusija se u prošlosti već koristila energentom kao oružjem", kazao je republikanski senator Ted Cruz.
Nositelj projekt Sjeverni tok 2 je ruska državna tvrtka Gazprom, a polovicu financijskih sredstava osiguravaju tvrtke iz Njemačke Uniper i BASF, nizozemsko-engleska Shell, austrijski OMV i francuski Engie.
Protiv su glasali senator Rand Paul, republikanac te demokratski senator Tom Udall. Paul smatra da je zakon štetan jer sankcionira američke saveznike i šteti međunarodnim tvrtkama koje zapošljavaju tisuće Amerikanaca.
Sankcije su bolje oruzje od svakog rata. Putin kršćanin bi trebao razmisliti zašto je s Erdoganom tikve sadio-