Smanjenje mase plaće, podizanje niže stope PDV-a na 10%, smanjenje subvencija, uštede na robama, korištenje jeftinijih kredita i mijenjanje poslovnog ambijenta, šest su mjera koje je Vlada Srbije donijela za reformu tamošnjeg gospodarstva, piše B92.
U Srbiji prema registru zaposlenih u javnom sektoru trenutačno radi 660.000 ljudi no procjenjuje se da ih je blizu 700.000, a Srbiju muči sličan problem kao i nas.
- Fascinantno je da ni mi kao poslodavac, niti građani ne znamo koliko ima zaposlenih u javnom sektoru - kaže tamošnji ministar financija Lazar Krstić. Sada će im plaće biti više oporezivane - od 2014. na iznos veći od 60.000 dinara za 20 posto, a 25 posto na plaće iznad 100.000 dinara.
Krstić kaže i kako Srbija daje dvostruko veće subvencije nego druge zemlje i tome je kraj. Srbija je krenula prema EU i ne smije državnu pomoć dati nikom osim poljoprivredi i željeznici, kaže Krstić.
Podizanjem najniže stope PDV-a na neegzistencijalne proizvode s 8 na 10 planiraju uštedjeti 200 milijuna eura godišnje.
Osim pokušaja da privuku jeftinije kredite, Srbija i dalje nade polaže u strane investicije, pa će osim rada na poboljšanju imidža u inozemstvu, mijenjati i zakonsku regulativu. Mijenjat će se Zakon o radu, ali i pojednostaviti proceduru za dobivanje građevinskih dozvola.
- Povući ćemo crtu i krećemo čisti u 2013. godinu - kaže Krstić, jer bez ovih mjera, Srbiji u iduće dvije godine prijeti bankrot.
>>Aleksandar Vučić: Srbija je pred bankrotom