smanjili im sredstva

Sigurna kuća u Sisku bori se s financijskim problemima

Grad Sisak
16.02.2022.
u 13:55

Žrtve nasilja u ovu Sigurnu kuću dolaze s područja cijele županije, ali i iz ostalih dijelova Hrvatske.

Sisačka Sigurna kuća, tajno sklonište za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja kojima je sigurnost ugrožena, otvorena je 2008. godine i njome upravlja Centar za žene Adela iz Siska. Predsjednica Senka Filipović ističe probleme s kojima se susreću u radu i planovima udruge koja je prošle godine zbrinula 70 korisnika, žena i djece žrtava obiteljskog nasilja, na zahtjev policije ili Centra za socijalnu skrb.

"Najveći problem nam je financiranje naših redovnih aktivnosti. Suočavamo se sa smanjivanjem sredstava za naš rad iz županijskog proračuna, a nažalost to nije u potpunosti popraćeno povećanjem iz drugih izvora, a već smo ionako na rubu mogućnosti pružanja pomoći jer pomažemo i većem broju korisnika od našeg kapaciteta. Zahvalni smo čitavom nizu donatora koji nam svojim donacijama ipak omogućavaju da i dalje radimo. Bilo bi puno bolje da se našim korisnicama možemo posvetiti bez opterećenja stalne borbe za preživljavanje Sigurne kuće", naglasila je Senka Filipović.

Žrtve nasilja u ovu Sigurnu kuću dolaze s područja cijele županije, ali i iz ostalih dijelova Hrvatske. Najam za prostor u kojem se nalazi Sigurna kuća svake godine u cijelosti podmiruje Grad Sisak. Stoga je gradonačelnica Siska ponudila pomoć i u rješavanju problema visokog najma postojećeg ili nekog novog smještaja. To bi omogućilo da se sredstva korisnije upotrijebe za potrebe korisnica.

"Ovdje se radi o životima majki i njihove djece i udruga radi odličan posao. Mi smo svojim ulaganjima u proteklih osam godina jasno pokazali da su nam ranjive skupine prioritet, a tako ćemo i nastaviti", naglasila je gradonačelnica.

Centar za žene Adela ima troje zaposlenih koji svakodnevno brinu o skloništu, među kojima je i psihologinja, a povremeno angažiraju pravnika i socijalnog radnika kao pomoć u radu s korisnicama. Imaju kapacitet za istovremeni smještaj 15 korisnika, a u Sigurnoj kući korisnici ostaju u prosjeku 6 mjeseci, dok se neki zadrže i više od godinu dana, ovisno o rješavanju situacije pojedinih slučajeva. Glavnina financiranja njihovih redovnih aktivnosti je projektno iz programa Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a državna tajnica tog ministarstva prije samo nekoliko mjeseci pohvalila je sisačku sigurnu kuću kao najbolju u Hrvatskoj.

Savjetovalište Centra za žene Adela nastavlja s pružanjem usluga pravnog savjetovanja i savjetovanja socijalne radnice uz prethodnu najavu na broj telefona 044 888 888, što je i broj cjelodnevnog SOS telefona.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije