BBC

Sila teže najmanja u Indiji

29.11.2001.
u 00:00

* Gravitacijski zemljovid priprema je za predstojeće odašiljanje u putanju oko Zemlje dvaju NASA-inih satelita nazvanih Grace. Njima će znanstvenici motriti oceane na nov način, koji će im omogućiti uvid u to raste li morska razina zbog porasta količine vode u oceanima, ili zbog njezina širenja globalnim zagrijavanjem.

Želite li izgubiti na težini, idite u Indiju. Tamo je snaga sile teže najmanja na Zemlji, pokazao je novi, upravo objavljeni gravitacijski zemljovid našega planeta. U Indiji biste težili gotovo jedan posto manje nego što vaga pokazuje u Europi.

Zemlja je kvrgava, a takvo je i gravitacijsko polje. Razlike su sićušne, ali značajne za razumijevanje Zemljina sastava, kao i njezina oporavka od posljednjega ledenog doba.

Novi zemljovid pokazuje da je sila teže slabija u nižim područjima. Nisku gravitaciju na indijskoj obali treba zahvaliti, smatra se, ostacima nekoga starog tektonskoga obilježja, koje je preostalo nakon sudara indijskoga potkontinenta s euroazijskom tektonskom pločom, nakon čega je izrasla Himalaja. Za snažno gravitacijsko područje u južnome Tihome oceanu kriv je pak ustroj Zemljinoga pokrova.

Gravitacijski zemljovid priprema je za predstojeće odašiljanje u putanju oko Zemlje dvaju NASA-inih satelita nazvanih Grace. Njima će znanstvenici motriti oceane na nov način, koji će im omogućiti uvid u to raste li morska razina zbog porasta količine vode u oceanima, ili zbog njezina širenja globalnim zagrijavanjem.

Sateliti će pet godina slijediti jedan drugoga na udaljenosti od 220 km, a radiovalovi će im omogućiti mjerenja sićušnih razlika u udaljenosti, ne većih od pedesetine debljine ljudske vlasi. U svojim će putanjama sateliti odgovarati na sićušne razlike u Zemljinoj sili teže u malim vremenskim razmacima. Mjerenje toga učinka omogućit će znanstvenicima izradu gravitacijskoga zemljovida koji će biti stotinjak puta točniji od sadašnjega.

- Moći ćemo vidjeti niz pojava koje uključuju kretanje masa. Njih nije lako zamijetiti ni jednom drugom vrstom mjerenja - kaže Michael Watkins iz NASA-ina Laboratorija za mlazni pogon.

Gravitacijski zemljovid Gracea imat će prostornu razlučivost od oko 300 km, pa bi trebao otkriti promjene gravitacije prouzročene planinskim lancima, tektonskim pločama i tlom koje se još podiže nakon topljenja leda iz posljednjega ledenog doba.

Ti će podaci pružiti i nov uvid u oceane. Oslobođene drugih utjecaja, njihove površine preuzimaju oblik Zemljine površine na kojoj je snaga sile teže posvuda jednaka. Teškoća je u tome da na razinu mora mogu utjecati i struje, te toplina mora. Kombiniranjem podataka, Grace i drugi sateliti za motrenje mora razlučit će ta dva učinka.

Mjereći promjene gravitacije širom svijeta, Grace će nam omogućiti da bolje razumijemo naš planet. (SdP)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije