IZVLAČENJE NOVCA KAO OBITELJSKI POSAO

Sin stečajnog suca i suprug voditeljice pisarnice priznali krivnju, nagodili se i osuđeni rad za opće dobro

Zagreb: Patrik Kovačić, sin Mihaela Kovačića, u pratnji odvjetnika dolazi na Županijski sud
Marko Lukunic/PIXSELL
05.05.2023.
u 09:50

Cijeli slučaj je pomalo bizaran jer je sudac Kovačić izvlačenje novca iz stečaja pretvorio u obiteljski posao pa su osim njega optuženi njegov sin, supruga, brat, šogor...

Kao što se moglo pretpostaviti, optuženici koje USKOK tereti da su pod patronatom Mihaela Kovačića, nekada suca Trgovačkog suda u Zagrebu, izvlačili novac iz stečaja, a koji su tijekom istrage priznali krivnju, sada su se odlučili na nagodbu s - USKOK-om.
Cijeli slučaj je pomalo bizaran jer je sudac Kovačić izvlačenje novca iz stečaja pretvorio u obiteljski posao pa su osim njega optuženi njegov sin, supruga, brat, šogor.... Sin, a riječ je o Patriku Kovačiću, inače pravniku, priznao da je otvarao račune, kako bi na njih bio polagan novac izvučen iz raznih stečajeva. Osuđen je na devet mjeseci zatvora, koji su mu zamijenjeni radom za opće dobro. Izrečena mu je i novčana kazna od 8435 eura.  Teretio se da je na račun udruge Piko koja je bila registrirana kao udruga ljubitelja životinja i mladih, primio novac, koji se vodio kao donacija, za stan na zagrebačkom Vrbiku. Stan je, tvrdio je USKOK u optužnici, kupljen novcem koji je izvučen preko tvrtke Seget, koja se bavila najmom plovila. Vrijednost stana bila je 790.000 kuna, u njemu je od veljače do ožujka 2019. živjela kćer suca Kovačića, da bi ga onda Vlasta Jagarčec Gajda, direktorica tvrtke Seget najam plovila, darovala Udruzi Piko. Ona je inače također obuhvaćena optužnicom i jedina je od 13 optuženika koja s nikim nije rodbinski, tazbinski ili prijateljski povezana.

Patrik Kovačić je novcem iz stečaja kupovao i neka vozila te kompjutere, a što i kako je radio zabilježeno je i tijekom tajno snimljenih razgovora. Osim Patrika Kovačića krivnju je priznao  i Andrija Mažić, suprug Aleksandre Mažić, koja je bila dugogodišnja suradnica suca Kovačića i voditeljica pisarnice na Trgovačkom sudu. I on je osuđen na 11 mjeseci zatvor koji su mu zamijenjeni radom za opće dobro, te mu je izrečena i novčana kazna od oko 1000 eura.

USKOK  u optužnici Mihaela Kovačića i ostale tereti da su od 2008. do 2021.  izvlačili novac iz stečajne mase raznih tvrtki, uključujući Željezaru Sisak, Pamučnu predionicu Glina, Generalturist, Tempo... Sistem je bio jednostavan. Po Kovačićevom nalogu ostali su optuženici na svoja ili tuđa imena otvarali račune, neki su se predstavljali i kao direktori tvrtki koje potražuju novac  iz stečajne mase. Kada bi novac na te lažirane račune sjeo, podizao se po Kovačičevom nalogu te dalje trošio za što je trebalo. Plaćanje troškova po kreditnim  karticama, kupovine kuća, vikendica, automobila, otplate kredita... Radilo se prema optužnici, o oko 10 milijuna kuna, a Kovačić je vrlo detaljno iskazivao o svakoj od USKOK-u spornih transakcija, pojasnivši i gdje je novac na koncu završio.

"Kriv sam. Za sve za što me teretite. Sve te transakcije  sam naložio kao stečajni sudac pa sam kriv i za svu korist koju sam zbog toga ostvario ja ili sa mnom povezane osobe. Radeći kao stečajni sudac shvatio sam da postoje  viškovi novca u stečajnim postupcima. Odnosno  da je to novac za kojeg nitko neće pitati. Shvatio sam i da bi te viškove mogao usmjeriti u svoju korist i u korist meni bliskih osoba. Došao sam na ideju da u nalozima za takve isplate navedem svoj broj bankovnog računa, ali i bankovne račune drugih meni bliskih osoba. I tako... Što se tiče Aleksandre Maržić, ona je radila po mojim naredbama. Pisala je odluke kojima su se novci usmjeravali na privatne račune drugih pa i njezine majke. Branko i Iva Petanjek, su bili stečajni upravitelji u postupcima u kojima sam  bio stečajni sudac. Znači da je bilo dovoljno da naredim, a oni bi onda usmjerili novac. Prešutni je dogovor bio da i oni mogu uzeti novac stečajnog dužnika ako im zatreba. Što se tiče Željezare Sisak, moja je ideja bila da se novac prenese s poslovnog na depozitni račun koji je bio otvoren kod javnog bilježnika. Kada je trebalo napraviti uplatu ili isplatu dao bih Petanjeku nalog da to učini. Rekao  +bih mu sumu i na koji račun da novac sjedne. Čujte, ja sam prekvalificirani stručnjak da ne bih bio svjestan da sam radio nešto što nije dopušteno. Mogu reći i da se kajem, no nisam siguran da će mi netko to i povjerovati... ", kazao je u obrani Kovačić.

Osim njega i njegova sina koji je krivnju već priznao, još su optuženi supruga mu Ivanka Kovačić,  brat Jurica Kovačić, šogor Krunoslav Haramustek te Ivan Prpić, nećak Kovačićeve supruge. Zatim slijedi druga skupina optuženika koja je  povezana s Aleksandrom Mažić, koja je bila voditeljica njegovog ureda u vrijeme dok je bio predsjednik Trgovačkog suda u Sisku, dok je na Trgovačkom sudu u Zagrebu bila voditeljica zajedničke pisarnice.  Njezin suprug Andrija Mažić se nagodio, a još su optužene njezina  majka Branka Rajković i brat Nenad Rajković. Među optuženicima su i stečajni upravitelji, inače otac i kći Branko i Iva Petanjak, te Vlasta Jagarčec Gajda. Kovačić je uhićen u veljači 2021., a nekoliko dana prije uhićenja poslalo je zahtjev Državnom sudbeno vijeću (DSV) tražeći da ga se razriješi dužnosti, pa sudac nije od travnja 2021.

Komentara 3

Avatar neurazumljiv
neurazumljiv
16:16 05.05.2023.

Tragikomedija pravosudja. U mrtvoj su utrci s "novinarstvom" za najnekopetentniju profesiju.

NE
NervozniPoštar
15:42 05.05.2023.

Ove presude potiču kriminal. Pokradeš nešto, ako te baš otkriju imaš ovu opciju nagodbe.. treba lopovima pomoći na svaki način..

PO
poluvodič
11:28 05.05.2023.

Stavite ovo na turističke plakate. To je moja Hrvatska.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije