Četiri školska sindikata odbila su potpisati dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) kojim im je Vlada ponudila rast osnovice od tri posto s prvim veljače iduće godine i dodatnih tri posto s prvim rujna. Premijer Andrej Plenković ponudio je na sastanku u petak sindikatima javnih službi rast osnovice za izračun plaće s 947,18 eura bruto na 975,60 od 1. veljače 2025. koja bi bila isplaćena u ožujku te dodatni i rast osnovice na 1004,87 eura od 1. rujna s isplatom u listopadu.

Uz rast osnovice, Vladina ponuda sadrži i uvećanje dodatka za noćni rad s 40 na 50 posto, porast iznosa otpremnine za odlazak u mirovinu s 2 na 2,5 osnovice, rast osnovice za izračun iznosa jubilarne nagrade s 240 na 300 eura neto te mogućnost pregovora u 2025. o ugovaranju naknade za troškove prehrane. O toj ponudi sindikati su se trebali očitovati do utorka ujutro temeljem uobičajnih procedura, odnosno konzultacija na razini članstva.

Većina sindikata donijela odluku na tijelima a neki temeljem izjašnjavanja

Ponudu su odbili Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH), Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO), Školski sindikat Preporod i Sindikat hrvatskih učitelja (SHU). Iz NSZVO-a su izvijestili da je njihovo Veliko vijeće odluku donijelo jednoglasno, u Preporodu je provedeno izjašnjavanje članstva, a u SHU referendum, na kojima je većina članova odbila vladinu ponudu dok je NSZSŠH neće potpisati temeljem odluke Središnjeg odbora.

- Veliko vijeće smatra da ponuda Vlade RH o rastu plaća za 3 posto od ožujka i 3 posto od listopada predstavlja pomak Vlade u odnosu na prethodne ponude, ali s obzirom da sindikati moraju voditi brigu o cjelini plaća svojih članova, koje ne čine samo osnovica, već i koeficijenti, Veliko vijeće je zaključilo kako bi potpisivanjem ovakve osnovice Sindikat implicitno prihvatio postojeće nepravde u novom sustavu plaća. Naime, Veliko vijeće drži nedopustivim poziciju znanosti i visokog obrazovanja u novom sustavu koeficijenata, a koja je dovela do teških disbalansa prema drugim plaćama u javnom sektoru, kao i činjenicu da Vlada po tom pitanju 9 mjeseci nije poduzela ništa - poručili su iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja. 

- Veliko vijeće ističe i kako Sindikat već dvije godine s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih potpuno beskorisno pregovara o Kolektivnom ugovoru za znanost i visoko obrazovanje. I nakon izbora Ministarstvo ne pokazuje ozbiljnost i predanost u pregovorima. Kao da to nisu njihovi problemi, iako se radi o vitalnim pitanjima sustava. To je prava slika socijalnog dijaloga u Republici Hrvatskoj, o kojemu slatkorječivo, a bez kontakta s realnošću često govore predstavnici Vlade. To je slika socijalnog dijaloga koju Sindikat ne može prihvatiti. Veliko vijeće smatra da je nužno i hitno izmijeniti koeficijente, vratiti relativne odnose u plaćama i zaključiti kolektivni ugovor. Da se tako nešto učinilo i ako se tako nešto učini, potpisivanje Dodatka TKU bilo bi moguće i može biti moguće. Na podlozi pravednih koeficijenata, ponuđena osnovica bi imala težinu - objašnjavaju.

NSZSŠH ima više od deset tisuća članova, a njegov predsjednik Zrinko Turalija kratko je Hini objasnio da neće biti potpisnici Dodatka I. TKU temeljem zaključka Središnjeg odbora.  Objasnio je da ne mogu donijeti odluku o raspisivanju referenduma o ponudi Vlade budući da se zbog kratkoće rokova on ne može provesti sukladno statutu Sindikata. U sindikatu Preporod, od ukupno 11.493 člana, izjašnjavanju je pristupilo nešto manje od 70 posto (8024) pri čemu se za Vladinu ponudu izjasnilo njih 1.338 ili 16,67 posto, a protiv vladine ponude bilo je 6668 ili 83,10 posto članova (nevažećih listića bilo je 18 ili 0,22 posto). U SHU-u, koji okuplja više od 26.000 članova, na referendumu je sudjelovalo njih 63,62 posto pri čemu vladinu ponudu nije prihvatilo njih 67,62 posto (za je bilo 32,38 posto).

Vlada odlučila da se osnovica utvrđena za državne službenike primjenjuje i na javne 

Da bi se potpisao Dodatak I., sukladno Zakonu o reprezentativnosti, moraju ga prihvatiti najmanje jedan sindikat iz najmanje tri od pet različitih područja i sindikati potpisnici moraju imati najmanje 50 posto od ukupno sindikalno organiziranih radnika.  Sindikalno organiziranih radnika u reprezentativnim sindikatima ima 80.009, odnosno za potpisivanje se trebaju izjasniti sindikati s najmanje 40.005 članova.

S obzirom na to da za vladinu ponudu nije bilo više od pedeset posto radnika članova od ukupno sindikalno organiziranih radnika sindikata zastupljenih u pregovaračkom odboru, koliko je potrebno da bi kolektivni ugovor bio važeći, Vlada je danas donijela odluku o visini osnovice za obračun plaće u javnim službama u 2025. kojom se ujednačavaju prava zaposlenika u javnim službama s pravima državnih službenika i namještenika. To znači da će osnovica za izračun plaće od 1. siječnja 2025. do 31. siječnja 2025. iznositi 947,18 eura bruto s isplatom u veljači, od 1. veljače 2025. do 31. kolovoza 2025. godine 975,60 eura bruto, s isplatom u ožujku, a od 1. rujna 2025. godine pa nadalje će iznositi 1004,87 eura bruto, s isplatom u listopadu.