italiji prijeti bunt

Sindikati ujedinjeni protiv talijanskog premijera Montija

'European Competition Commissioner Italian Mario Monti holds a press conference on Alstom at the European Union headquarters in Brussels 26 May 2004. Monti said 26 May he was preparing to clear the wa
'THIERRY MONASSE'
14.12.2011.
u 07:30

Štrajk upozorenja najavio socijalne nemire – Montijeve mjere nepravedne i potiču na pobunu

Novina danas nema na kioscima zbog trosatnog općeg štrajka na koji su u utorak pozvale sve sindikalne konfederacije (Cgil, Cisl, Uil i Ugl) protiv mjera vlade premijera Marija Montija. To je prvi put nakon više godina da su sve sindikalne konfederacije organizirale zajednički prosvjed. Sve drže da se u mjerama Montijeve vlade „ne vidi pravednost u rezovima i poticanje na razvoj“.

– Mjere su loše za rad, ali i za državu – kazala je na prosvjednom skupu čelnica najjače sindikalne organizacije Cigl Susana Camusso. – Nećemo dati ni trenutka stanke toj vladi čije mjere potiču na pobunu – kazao je čelnik sindikata Cisl Raffaele Bonanni. – Mjere bi trebale spasiti Italiju, ali i Talijane. No za njih nema perspektive – naglasio je čelnik sindikata Uil Luigi Angeletti. – Ako nas vlada ne bude poslušala, onda ćemo organizirati cjelodnevni opći štrajk s golemim prosvjedima u Rimu – kazao je čelnik sindikata Ugl Giovanni Centrella. Prosvjedi su održani u mnogim gradovima, ali nisu bili masovni. Čak su i organizatori, sindikati, izbjegavali iznositi brojke jer je odziv bio tako slab.

Ni mjesec dana nakon ustoličenja te tjedan dana od donošenja mjera štednje, popularnost Montiju nije znatnije opala. Kada je imenovan za mandatara za sastav vlade, Monti je imao potporu 74 posto Talijana. Nakon što je iznio plan rezova, potpora je pala na 64 posto, a ona je danas 58 posto, ali i to je mnogo s obzirom na to da su sve sindikalne organizacije iz svih topova napale mjere kao neravnomjerne jer ne pogađaju jednako sve slojeve – na udaru su najviše umirovljenici i srednji građanski sloj.

Premda bi se moglo kazati da je sindikalni prosvjed u utorak bio neuspjeh, Monti se ipak pribojava mogućih socijalnih nemira. Zbog toga će ipak prihvatiti neke primjedbe i amandmane iznesene na njegov plan mjera tijekom rasprave u parlamentu, a usto će ubrzano pripremati druge mjere kojima bi se potaknuo razvoj. Monti je, među mjerama, predvidio i rezanje plaća parlamentarcima. Prosječna mjesečna plaća talijanskog parlamentarca iznosi 11.704 eura, a u europskim državama iznosi 5339 eura. Samo za rad parlamenta i plaće zastupnika troši se 1,7 milijardi eura godišnje, a Italija, nakon Kine, ima najveći parlament, sa 945 zastupnika.

Komentara 6

OB
-obrisani-
07:57 14.12.2011.

Sjeverna liga odbacit će euro i uvesti svoju valutu =================================== Mi u Hrvatskoj ne pristajemo na Ukidanje EURA Strpite se još 2 godine da uđemo i mi u EU, J.Kosor ima rješenje za izlaz iz Krize

KO
koinsky
08:23 14.12.2011.

monti je goldman sachsov covjek,provjereno.

Avatar delminium
delminium
08:24 14.12.2011.

Da je talijanima na čelu sindikalist Lesar davno bi podvili rep. Laburisti stranka rada su predstavnici sindikata samo što oni ne predstavljaju ljude već kapital od kojega dobro žive.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije