Nakon sjednice Vlade ministar gospodarstva Đuro Popijač objasnio je kako Zakonom o trgovini nije doneseno ništa novo u odnosu na praksu koja je bila u primjeni od odluke Ustavnog suda iz 2009.
– Znači, svi dani koji su definirani kao državni praznici ostaju na jednak način tretirani u zakonu kao što su bili i nakon odluke suda te se ništa novo nije dogodilo. Jedino su sada te odluke ugrađene u Zakon o trgovini – rekao je Popijač.
>>Vlasnici će sami odlučiti hoće li raditi do 20 sati ili 0-24
Na pitanje je li Vlada išla na ruku poslodavcima, odgovorio je da nije te da su na koordinaciji i povjerenstvima GSV-a sve sindikalne središnjice osim Nezavisnih hrvatskih sindikata podržale ovaj zakon i promjene koje se odnose na druge članke vezane uza sivu ekonomiju i eliminiranje određenih barijera za poduzetnike poput nepotrebnih dozvola koje su se tražile za pokretanje trgovačkih aktivnosti.
– To je sad najbolje pokazalo usmjerenje u kojem ide ova Vlada jer na ovaj način ispada da je reguliranje samog radnog vremena u rukama poslodavaca, što znači da će oni sami moći određivati kako će trgovine raditi, ako treba i 24 sata – kaže Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
No pritom, kaže, treba voditi računa o odredbama Zakona o radu.
– I dosad smo imali razne oblike kršenja rada trgovina nedjeljom, blagdanima i drugim danima. Bit je da je Vlada na ovaj način dala trgovcima u ruke da u potpunosti sami određuju radno vrijeme trgovina, što će se po običaju slomiti preko leđa zaposlenika – dodao je.
Da poslodavci plaćaju smjenski rad, noćni rad, rad vikendom u okvirima zakona, puno ljudi bi i sami tražili da rade noćne ili vikendom. Bez pojačanog nadzora, i povećanja kazni poslodavcima koji se ne drže zakona, ovo je tek mrtvo slovoo na papiru. Iskorištavanje jeftine radne snage nastavlja se.