Sve sretne obitelji nalik su jedna na drugu, svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način, rečenica je kojom počinje "Ana Karenjina", klasik svjetske književnosti. Ta rečenica Lava Nikolajeviča Tolstoja savršeno se može primijeniti na meksičku obitelj Guzmán, koja je u toj zemlji, ali i širom svijeta zloglasno poznata zbog posla kojim se bavi. Riječ je o trgovini drogom, jer obitelj Guzmán vodi zloglasni kartel iz Sinaloe, a "proslavili" su se zbog svoje brutalnosti.
Pušten nakon spirale nasilja
Najpoznatiji predstavnik te zloglasne obitelji je Joaquín El Chapo Guzmán, kojeg meksička policija, ali i američka DEA, smatraju novim Pablom Escobarom. Istina, El Chapo, koji se osim svojom brutalnošću proslavio i spektakularnim bjegovima iz raznih zatvora, već koju godinu trune iza rešetaka u SAD-u. No njegov odlazak u zatvor nije značio i kraj kartela Sinaloa jer su, kao što je običaj u svim korporacijama ovog svijeta, a narkokarteli se još od vremena Pabla Escobara vode kao korporacije, posao preuzeli članovi njegove obitelji. Sinovi i brat. Jedan od ovih prvih, uzrok je krvavih nereda koji su proteklih dana izbili u Meksiku. Razlog? Tamošnja policija je prije nekoliko dana, u dobro planiranoj akciji uhitila Ovidija Guzmána Lópeza, a njegovo uhićenje dovelo je do eskalacije nasilja. Kartel je odgovorio paljenjem automobila, blokiranjem cesta te čak i pucanjem po avionu!? El Chapov sin, za kojeg meksički i američki mediji pišu da je sa svojom braćom preuzeo vodstvo nad kartelom, ali i da se zbog borbe za prevlast nad kartelom krvavo sukobljava sa svojim stricem, uhićen je u Culiacánu, gradu na sjeverozapadu Meksika, za koji se smatra da je matična baza kartela Sinaloa, nakon čega je prebačen u vojnu bazu u Mexico Cityju.
To mu nije prvo uhićenje, jer je bio uhićen i 2019. I tada kao i sada izbili su kravi neredi jer je kartel zbog njegova uhićenja zaratio s vojskom i policijom. Prije četiri godine Ovidio Guzmán je uhićen nakon policijskog prepada na kuću u kojoj je boravio. Uhićenje je bilo reakcija države na prethodno ubojstvo 12 policajca, nakon čega je vojska likvidirala 14 pripadnika kriminalnih grupacija. No racija na kuću sina El Chapa dovela je do neviđenog nasilja jer su pripadnici kartela, tada kao i sada, pucali po vojsci, policiji, građanima, palili su vozila, blokirali ceste te uzeli taoce. Osim toga, pokušali su osloboditi svog šefa, a kako je krvavo nasilje eskaliralo, on je na koncu – pušten. I to po naredbi Andrésa Manuela Lópeza Obradora, meksičkog predsjednika, koji je tim činom, koji su analitičari okarakterizirali jako opasnim, pokušao prekinuti krvavu spiralu nasilja. No nije baš bio uspješan u tome jer je poslije jedan od policajaca koji je sudjelovao u uhićenju El Chapova sina likvidiran i to tako što su ga narkomafijaši izrešetali sa 150 hitaca.
Ovidio Guzmán, koji je u SAD-u, u međuvremenu optužen za krijumčarenje velikih količina droge, nakon toga se sve do neki dan neometano bavio obiteljskim poslom. SAD ga tereti da je zajedno s bratom Joaquínom Guzmánom Lópezom kupovao marihuanu u Meksiku, kokain u Kolumbiji, efedrin u Argentini te da je onda velike količine tih droga krijumčario. Tereti ih se i da su počeli eksperimentirati s proizvodnjom amfetamina pa se smatra da su pod sobom imali 11 laboratorija koji su se za kartel Sinaloa bavili proizvodnjom te droge. Optuženi su i da pomogli svom ocu El Chapu u jednom od njegovih spektakularnih bjegova, kada je do njegove zatvorske ćelije prokopan tunel, čija je izgradnja stajala oko milijun dolara. No trenutak novog uhićenja Ovidija Guzmána je vrlo zanimljiv, jer se ovaj tjedan u Meksiku održava Sjevernoamerički ekonomski summit kojem trebaju nazočiti i Joe Biden, predsjednik SAD-a i Justin Trudeau, premijer Kanade. Stoga meksički mediji navode da je uhićenje El Chapova sina zapravo neka vrsta manifestacije kojom Obrador hoće pokazati Bidenu da se Meksiko uspješno bori protiv droge. A to je rat koji je SAD obilato financirao i još ga financira te koji traje više od 20-ak godina. Prema nekim izvješćima, međusobni obračuni narkokartela, kao i njihov rat protiv vojske i policije, dnevno u Meksiku odnese i po 100 života, a ukupan broj žrtava sada se već popeo na više od 200.000.
Toj krvavoj spirali nasilja svoj su obol bez sumnje dali i razni pripadnici obitelji Guzmán, čija lica redovito krase američke popise najtraženijih bjegunaca. Američki State Department tako je za informaciju koja bi ih mogla dovesti do uhićenja Ovidija Guzmána nudio nagradu od pet milijuna dolara. U siječnju prošle godine State Department je novčanu nagradu od pet milijuna dolara ponudio i za informaciju koje može dovesti do uhićenja Aureliana Guzmána Loere El Guana, El Chapova brata, koji je također zaradio optužnicu u SAD-u. Meksički mediji opisuju ga kao lukavog i nemilosrdnog, a po nekim informacijama, otkad mu je brat završio u američkom zatvoru on je preuzeo vodstvo nad kartelom. Ili se oko tog vodstva sukobljavao s nećacima. Amerikanci El Guana i njegove suradnike terete za krijumčarenje fenetilina, jake sintetske droge od koje je 2021. u SAD-u umrlo 93.000 ovisnika.
Suradnja s trijadama
Kakvo narkocarstvo su pripadnici obitelji Guzmán vodili i vode, vidi se iz podataka Insight Criminala, neprofitne istraživačke organizacije, koja navodi da kartel Sinaloa djeluje u 17 meksičkih saveznih država, a drogu plasira u najmanje 50 država diljem svijeta. SAD im je najvažnije tržište, a smatra se i da je El Guano djelovanje kartela Sinaloa zadnjih godina proširio i na Filipine i to nakon što je sklopio savez s kineskim trijadama. Kao i oko svih vođa kartela, i oko El Guana se pletu priče koje kažu da je nemilosrdan, nepovjerljiv i vrlo analitičan. Ne preza od ubijana protivnika, ali ni pripadnika vojske i policije. Tako je 2016. granatama napao vojni konvoj, ubivši pet, a ranivši deset vojnika, kako bi oslobodio svog bliskog suradnika. Nije imao problema ni s ubijanjem vlastite rodbine pa se smatra da je ubio svog polubrata Ernesta Guzmána Hidalga. Ubio ga je jer je Hidalgo navodno vlastima dao informacije koje su mogle dovesti do uhićenja El Chapa u vrijeme dok je ovaj još bio na slobodi.
– To što sam ubio polubrata upozorenje je ostalim pripadnicima kartela što će im se dogoditi ako im se pred federalnim vlastima razveže jezik – lakonski je El Guano pojasnio svoj čin jednom meksičkom novinaru.
Nakon što je ubio polubrata preuzeo je njegove poslove, što je dovelo do pobune među Hidalgovim ljudima, odnosno sukoba unutar kartela. No El Guano se nije time previše zamarao. Raspustio je Hidalgovu organizaciju, prethodno pobivši sve one koji mu se nisu pokorili. Nakon toga njihova je tijela objesio na nadvožnjak, što je klasični modus operandi meksičkih kartela, kojim se ujedno šalje i zastrašujuća poruka.
Dok je El Chapo, koji je uhićen 2016. te kasnije izručen SAD-u, vodio kartel, El Guano, njegov tri godine stariji brat, bio je u njegovoj sjeni. No nakon El Chapova uhićenja El Guano je počeo preuzimati važniju ulogu u kartelu Sinaloa, što je, kako se vjeruje, dovelo do njegova sukoba s El Chapovim sinovima, koji su poznati pod nazivom Los Chapitos. Tijekom 2021. objavljeno je nekoliko videosnimki pucnjava na javnim mjestima za koje se vjeruje da su produkt sukoba strica i nećaka. U jednoj od tih pucnjava sudjelovao je i El Guanov sin, koji je zbog toga uhićen. El Chapo navodno ima 12-ero djece, jedan njegov sin ubijen je 2008., zbog čega se on krvavo osvetio, pobivši, kako tvrde meksički mediji, 300 ljudi. Drugog sina je 2016. na kratko oteo suparnički kartel, a četvoricu, uključujući i friško uhićenog Ovidija traži SAD. Obitelj Guzmán, po onoj Tolstojevoj, više je nesretna nego sretna, no ako ništa drugo, s nekim članovima svoje obitelji El Chapo bi se uskoro mogao ponovo ujediniti. U nekom od američkih zatvora.