Posljednji događaji u Siriji nakon što je svrgnut Bashar Al-Assad, od imenovanja notornih terorista na ministarske dužnosti, pa i ravnatelja obavještajne službe, svaki dan sve više šokiraju javnost. Iako je vođa Hayat Tahrir Al-Shama (HTS) Ahmad al-Shara, poznatiji kao Abu Muhammad al-Julani, govorio da će Sirija biti demokratska, izjave nove ministrice Aishe al-Dibs, članice terorističke skupine HTS, koja zagovara strogo šerijatsko pravo, izazvali su duboku zabrinutost kako među sirijskim ženama tako i u međunarodnoj zajednici. U društvu koje je već opterećeno posljedicama rata, ideološkim podjelama i složenim međuvjerskim odnosima, ovakvi potezi donose rizik od daljnje fragmentacije i ugrožavanja temeljnih prava žena. Naime, ministrica za socijalna pitanja i obitelj Aisha Al-Dibs izazvala je žestoke polemike svojim izjavama za tursku televiziju TRT Arabi. Njezina tvrdnja da Sirija treba odbaciti sekularizam i građansku upravu te se potpuno osloniti na šerijatsko pravo kao jedini vodič za buduće političko i društveno uređenje otvorila je mnoga pitanja o smjeru kojim bi Sirija mogla krenuti.
Takvi stavovi, duboko ukorijenjeni u islamističkoj ideologiji HTS-a, izazvali su osude među različitim sektorima sirijskog društva, uključujući sekularne i vjerske manjinske skupine i međunarodne promatrače, koji strahuju od marginalizacije onih koji ne dijele ovu viziju. Al-Dibs dodatno je uzburkala javnost kritizirajući organizacije civilnog društva, optužujući ih za eroziju obiteljskih vrijednosti i porast stope razvoda. Prema njezinim riječima, te organizacije uvode zapadne vrijednosti koje su, kako tvrdi, nespojive s tradicionalnim islamskim normama.
Ovo je protumačeno kao pokušaj opravdanja sve strožih mjera protiv civilnog društva, što uključuje ograničavanje slobode rada nevladinih organizacija. Njezine izjave dodatno su narušile povjerenje među stanovnicima Sirije, posebno među ženama i mladima, koji strahuju da bi se njihova prava mogla dodatno ograničiti pod rigidnim režimom. Ova retorika otvara ozbiljna pitanja o budućnosti Sirije, osobito u kontekstu širih političkih ciljeva HTS-a. Kao dominantna snaga u sjeverozapadnom dijelu Sirije HTS pokušava transformirati svoj imidž iz militantnog pokreta povezanog s Al-Qa'idom i ISIL-om u prihvatljivog političkog aktera na međunarodnoj sceni. Međutim, ideološka ukorijenjenost HTS-a i ovakve izjave visokih dužnosnika poput Aishe Al-Dibs potkopavaju te napore čineći njihov cilj međunarodnog priznanja sve težim za ostvarenje.
Kritičari upozoravaju da bi ovakav razvoj mogao gurnuti Siriju prema modelu radikalizirane teokratske države, čime bi se riskiralo pretvaranje zemlje u "novi Afganistan" – nestabilno područje u kojem dominiraju fundamentalistički zakoni i gušenje građanskih sloboda. Uvođenje šerijatskog prava u Siriji moglo bi replicirati ograničenja kakva su nametnuta ženama u Afganistanu nakon povratka talibana na vlast.
VIDEO Kotromanović o budućnosti Sirije: Pobunjenici danas slave, no ključna bitka tek počinje
Dokazala se ona stara izreka da odijelo ne čini čovjeka. Čovjek do juče nosio prsluk sa eksplozivom a danas nosi odijelo. Tražili ste gledajte.