Program HDSSB-a

Šišljagić: Trebaju nam dva doma parlamenta, središnji i dom regija

'slavonija,08.05.2009,osijek,hrvatska,konferencija za novinare hdssb-a povodom donesene presude za branimira glavasa,vladimir sisljagic Photo: Marko Mrkonjic/Vecernji list'
'Marko Mrkonjic/Vecernji list'
04.11.2011.
u 11:35

To ne bi značilo povećanje broja zastupnika jer je i dosadašnja brojka od 151, odnosno 153 velika, već smanjenje njihova broja u središnjem Saboru, objasnio je Šišljagić.

"Za Europu nacija, za Hrvatsku regija, za Slavoniju i Baranju, za spas Hrvatske, za svoje!", tom će krilaticom u izbornu utrku ući HDSSB čiji je čelnik dr. Vladimir Šišljagić danas predstavio predizborni program.

– Hrvatskoj treba regionalizacija, decentralizacija i financijska decentralizacija. Ne može u državni proračun ići 92 posto prihoda, a samo osam posto ostajati lokalnoj razini. Dosad je bilo da tko je vodio stranku na vlasti, tko je vodio Vladu taj je koristio javne prihode za uske stranačke interese. Često se čulo da je iznad Hrvatskog sabora samo Bog. Po svim aferama vidimo da to nije bilo baš tako te predlažemo formiranje drugog Doma parlamenta, Dom regija – naglasio je Šišljagić.

Drugi dom, odnosno Dom regija ne bi značio povećanje broja zastupnika jer je i dosadašnja brojka od 151, odnosno 153 velika, već smanjenje njihova broja u središnjem Saboru, objasnio je Šišljagić. Dodatno, HDSSB se zalaže za ukidanje neposrednih izbora za predsjednika države, mandat mu ograničiti na jedan od pet godina, ukinuti izvršne ovlasti predsjednika države u vanjskoj, obrambenoj i sigurnosnoj politici te ukidanje ureda bivšeg predsjednika.

Država, smatraju, mora dobiti novi teritorijalni ustroj i to na pet regija: Grad Zagreb, Sjeverozapadna Hrvatska, Jugozapadna Hrvatska, Dalmacija te Slavonija i Baranja. Lokalnoj razini treba ostati barem 30 posto prihoda, treba ukinuti 21 državni ured pri županijama, a zaposlene transferirati u lokalnu samoupravu te formirati fond poravnanja nerazvijenih regija.

– Danas postoji 245 parafiskalnih nameta koji ugrožavaju gospodarstvo. Njih treba značajno smanjiti kao i smanjiti doprinose iz plaća i na njih. Naš rad je danas skup, ali ne zato što radnik dobiva veliku plaću, već zato što država uzima prevelik dio – dodao je šef HDSSB-a.

Stečajevi se, kazao je, moraju brže rješavati, a ne trajati desetak i više godina. Također, pravosuđe mora naći načina kako spriječiti nesposobne ljude da nakon zatvaranja jedne tvrtke otvaraju nove i dalje tjeraju radnike na biro. Država, naglasio je, ne smije biti generator neplaćanja obavljenog posla. Za pojedini školski predmet mora postojati samo jedan udžbenik i oni moraju biti besplatni, studenti koji uredno daju godinu za godinom moraju imati besplatno studiranje, prijevoz se učenicima mora sufinancirati. U zdravstvu se, kazao je, moraju provesti reforme, a ne kao dosad započeti njih niz i nijednu ne završiti dok u kulturi treba odrediti nacionalne institucije kulture, nacionalno-regionalne i lokalne institucije kulture. Po tom modelu treba ih i financirati država, odnosno lokalna samouprava.

– Mi jesmo za Europu, ali u nju želimo ući spremni. Naše gospodarstvo nije spremno – zaključio je Šišljagić.
Na upit koliko novca planiraju potrošiti u kampanji, šef HDSSB je uzvratio:

– Za ovu prezentaciju nismo potrošili nijednu kunu, osim za papir za program, no to nije tema konferencije.

Komentara 16

ZE
.zeitgeist.
12:00 04.11.2011.

Slažem se sa svime što je Šišljagić rekao, ali kao što je portirčić napisao, svi su oni držali ljestve HDZu dok nije došlo do svađe oko plijena.

BE
ben12
12:41 04.11.2011.

bilo bi bolje da se čovjek drži svoje struke ! zašto želi biti nešto drugo za što nije kvalificiran?

PO
portirčić
11:55 04.11.2011.

šišljagiću hrvatskoj najmanje trebate vi iz hdssb-a vi ste ko članovi hdz-a opljačkali slavoniju razišli ste se od sanadera jer lopovi nisu mogli postić dogovor o podieli pljena

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije