Na 234. sjednici Vlade premijer Andrej Plenković komentirao je slučaj Rimac i istaknuo kako je ova Vlada privržena borbi protiv korupcije. Na sjednici se govorilo i o jamstvu za privremenu potporu radi smanjenja rizika od nezaposlenosti zbog koronakrize u vrijednosti od 95 milijuna eura te o zajmu Međunarodne banke za obnovu i razvoj za odgovor na krizu i podršku oporavku vrijednom 300 milijuna dolara.
VIDEO: Sjednica Vlade
Premijer Andrej Plenković obratio se javnosti uvodnim govorom.
– Uime svih nas želim reći da je naša Vlada u cijelosti privržena djelovanju protiv korupcije. I upravo je ovaj slučaj dokaz neovisnog djelovanja i policije i DORH-a. Nema nikakve dileme da borbu protiv korupcije želimo podržati i ohrabriti. Za nas su takva ponašanja neprihvatljiva i zato smo razriješili navedene dužnosnice i ne želimo na bilo koji način biti involvirani u pojedinačne akte koji narušavaju ugled Vlade, Upravo je ovaj slučaj dokaz da policija i DORH rade bez ičijeg upliva. Takvo ponašanje je neprikladno, zato smo dužnosnice razriješili dužnosti. Ne želimo biti involvirani ni u čije akte.
Kako je rekao, budući da se dogodilo pucanje mjera, nužno je da nadležna tijela vide kako se to dogodilo i da se to napravi u pravilnom roku: – Treba se utvrditi tko je odgovoran za pucanje mjera. Ovo govorim vrlo precizno bez ikakve primisli o bilo kakvom pritisku na bilo koje od ovih tijela.
Komentirao je i podatke o rastu BDP-a koje je objavio Državni zavod za statistiku.
– Vidjeli smo podatke DZS-a prema kojima je u prvom tromjesečju porast BDP-a 0,9 posto. – S obzirom na okolnosti pandemije, restriktivne mjere i očekivan pad gospodarstva, ovo je u biti vrlo ohrabrujući podatak, mislim da je to dobro.
Premijer se osvrnuo i na proračun Europske unije, o kojem će se govoriti na sastanku u lipnju.
– Novi prijedlog financijskog okvira trebao bi biti bolji i izdašniji za Hrvatsku nego što je onaj koji je bio u veljači. To je još jedan podsjetnik zašto je dobro članstvo u Uniji. Drago mi je da smo u međuvremenu napravili napredak radi sanacije Zagreba – kazao je Plenković.
Naveo je kako je Ministarstvo državne imovine dobilo 223 zahtjeva i brojne upite građana.
– Danas na Vladi imamo točku o jamstvu između Republike Hrvatske i Europske komisije za privremenu potporu radi smanjenja rizika od nezaposlenosti u izvanrednoj situaciji nakon izbijanja COVID-19. O tome će više ministar Marić – napomenuo je Plenković i dodao: – Aktivnošću Vlade zadržana su radna mjesta. U travnju je potporu primilo 97.000 poslodavaca za više od 550.000 radnika. Do sada je isplaćeno 3,8 milijardi kuna, a kada se uključe doprinosi, onda je to 5,5 milijardi kuna. Naše mjere polučile su dobre rezultate.
Stanje s koronavirusom
Javnosti se obratio ministar zdravstva Vili Beroš i naveo kakva je situacija u zemlji i svijetu kada je riječ o pandemiji koronavirusa.
– Danas je 101. dan od pojave koronavirusa. Bilježimo četiri dana bez novooboljelih – naveo je ministar Beroš i dodao: – Od popuštanja mjera 39 je dan. Bolničke ustanove povećavaju broj zahtjeva. I dalje su osigurani kapaciteti za primanje pacijenta s COVID-19.
Istaknuo je da se priprema dokument u slučaju sumnje pojave virusa u turističkim objektima u suradnji s Ministarstvom turizma i HZJZ-a.
– Sa samo dva novooboljela u proteklih tjedan dana nastavljamo s odličnim rezultatima. Bilježimo brojke koje ulijevaju sigurnost, a tako je zahvaljujući djelatnicima zdravstva i građanima. Dočekali smo epidemiju spremni i zaustavljen je eksponencijalni rast. Zbog toga možemo danas raditi i najkompleksnije operacije, kao što je transplantacija.
Dodao je kako dolazak turista treba i dalje značiti nastavak opreza.
– Zdravlje nije sve, ali sve bez zdravlja nije ništa – poručio je za kraj ministar Beroš.
Rad Stožera
– Stožer nije donosio nove odluke, ali smo donosili preporuke. Stranica entercroatia.mup aktivirana je i 86 tisuća građana najavilo je svoj dolazak, a najviše je građana Slovenije – istaknuo je ministar Davor Božinović.
Istaknuo je da je Civilni stožer dobio dvije donacije. Jedna je od International Medical Corpsa i Savezne vlade Njemačke.
O jamstvu između Republike Hrvatske i Europske komisije za privremenu potporu radi smanjenja rizika od nezaposlenosti u izvanrednoj situaciji nakon izbijanja bolesti COVID-19 više je rekao ministar Marić.
– Države članice moći će iskoristiti jamstvo, a kamate će biti jeftine. Jamči ga Europska unija. Jamstvo za Hrvatsku je 95 milijuna eura – nadodao je.
– Prvi put za predsjedavanje dobro smo se pripremili. No zbog okolnosti COVID-19 morali smo i više isporučiti. Ovo je jedan od primjera. Brojne institucije su to potvrdile, radili smo dobar posao. Onog trenutka kad je postignut dogovor čelnih ljudi, mi smo u najkraćem roku proveli zakonodavnu proceduru kako bi taj instrument bio proveden.
– Instrument SURE bit će operativan kad sve zemlje daju svoje jamstvo – kazao je ministar Marić.
Ministar Aladrović naveo je kako je zabilježen pad nezaposlenosti i da imamo više od 13 tisuća novozaposlenih od početka lipnja: – Najugroženijim sektorima omogućili smo mjere i za lipanj.
Ministar Marić iznio je kratko objašnjenje o ugovoru o zajmu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za odgovor na krizu i podršku oporavku. Napomenuo je kako je riječ o zajmu vrijednom 300 milijuna dolara. Hrvatska će vraćati taj zajam 14 godina, uz pet godina počeka.
Na pitanje premijera Plenkovića jesu li za 300 milijuna dolara, svi ministri to su potvrdili.
Državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja Željko Uhlir kazao je kako će obnova Zagreba biti skupa i dugotrajna te da će biti potrebni drugi izvori financiranja.
Pokretanje brodogradnje
– Prijedlog zaključka napravljen je na temelju dokumenta koje je dostavila stečajna upraviteljica Uljanik d.o.o. u stečaju – kazao je ministar Horvat.
Naveo je kako Uljanik Brodogradnja 1986. d.d. nije pravni sljednik Uljanika i moći će zaposliti bivše radnike i pokrenuti brodogradnju na području Pule.
Neke od točke na rasporedu su: informacije o aktualnom stanju i poduzetim aktivnostima vezanima za koronavirus u Republici Hrvatskoj, informacije o aktivnostima Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, Prijedlog odluke o davanju ovlasti ministru financija za potpisivanje Sporazuma o dobrovoljnom jamstvu između Republike Hrvatske i Europske komisije za privremenu potporu radi smanjenja rizika od nezaposlenosti u izvanrednoj situaciji nakon izbijanja COVID-19, izvješće o vođenim pregovorima za sklapanje Ugovora o zajmu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za odgovor na krizu i podršku oporavku.
Postoji mogućnost uvrštavanja pojedinih točaka na dnevni red na samoj sjednici Vlade.
Tijek sjednice Vlade možete pratiti na portalu Večernjeg lista.
Nije bitno tko i koliko krade. Najvažnije je otkriti gdje i kako cure informacije o tome kako se krade. Sve sile upregnuti da se zaštite lopine, to je državni interes.