Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte upozorio je u ponedjeljak Pjongjang i Moskvu da ne šalju sjevernokorejske vojnike u borbe u ratu u Ukrajini. Raspoređivanje vojnika iz Sjeverne Koreje za pridruživanje Rusiji u Ukrajini "označilo bi značajnu eskalaciju", objavio je Rutte na X-u nakon razgovora s južnokorejskim predsjednikom Yoonom Suk-Yeolom.
Njih su dvojica telefonom razgovarali o bliskim odnosima između Južne Koreje i zapadnog vojnog saveza, rekao je Rutte, istaknuvši suradnju u obrambenoj industriji i "međusobno povezanu sigurnost". Južnokorejski predsjednik Yoon opisao je suradnju Sjeverne Koreje s Rusijom kao ozbiljnu sigurnosnu prijetnju "ne samo za našu zemlju nego i za međunarodnu zajednicu".
U petak je Južnokorejska nacionalna obavještajna služba (NIS) optužila sjevernokorejsku vojsku da je već poslala oko 1500 vojnika u Rusiju na obuku prije njihova očekivanog raspoređivanja u Ukrajini. Služba tvrdi da je Sjeverna Koreja odlučila ukupno poslati oko 12.000 vojnika da pruže podršku Rusiji, uključujući specijalne jedinice.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski optužio je u četvrtak Sjevernu Koreju da je ustupila svoje časnike Rusiji te da se priprema poslati 10.000 vojnika kao pomoć Moskvi u ratu u Ukrajini. Rusija i Sjeverna Koreja poriču tvrdnje o slanju sjevernokorejskog vojnog osoblja da pomogne Rusiji protiv Ukrajine.
FOTO Prekinuo specijalizaciju, kao liječnik dragovoljac otišao u rat, a onda postao moćnik hrvatskog zdravstva
Stoltenberg ponižen na norveškoj televiziji: Novinar ga zbunio pitanjima o Kini Doskorašnji generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg ostao je zbunjen i ponižen prilikom intervjua za norvešku televiziju. Novinar avganistanskog porekla Jama Volasmal pozvao je doskorašnjeg šefa NATO-a u svoju televizijskuu emisiju i upitao ga zašto je Severnoatlanski savez proglasio Kinu za glavnu pretnju. Novinar je Stoltenbergu postavio pitanje u koliko je zemalja Kina vojno intervenisala u proteklih 40 godina, što ga je zbunilo. Norvežanin je najpre oklevao, a potom pokušao da eskivira odgovor. Kako je novinar uporno čekao odgovor, pa je Stoltenberg neprijatnu tišinu prekinuo rečima da je Kina imala sukob sa Vijetnamom. „To je bilo u periodu pre više od 40 godina. Dakle, odgovor je – nula“, ispravio ga je voditelj. Drugo pitanje se odnosilo na broj kineskih vojnih baza u inostranstvu. „Ima ih nekoliko“, pokušao je bivši generalni sekretar NATO-a. „Samo jedna, u Džibutiju. S druge strane, Sjedinjene Države su napale čak 13 zemalja u istom periodu i imaju 750 baza u barem 80 država, od kojih su mnoge baš na kineskom pragu“, ukazao je novinar.