KRAJ VLADAVINE BAŠARA AL-ASADA

Tko je predsjednik koji je pobjegao iz Sirije? Školovao se za oftalmologa i najavljivao reforme pa ipak nastavio putem svog oca

FILE PHOTO: Syria's President Bashar al-Assad is seen during an interview in Damascus
Foto: Sana Sana/REUTERS
1/6
08.12.2024.
u 07:45

Bashar al-Assad nije bio predodređen za predsjednika Sirije. Kao drugi sin Hafeza al-Assada, nakon smrti starijeg brata Basila u automobilskoj nesreći 1994. godine, pozvan je natrag u Siriju kako bi se pripremio za preuzimanje vlasti

Prema izvješćima međunarodnih medija, sirijski predsjednik Bašar al-Asad napustio je Damask u ranim jutarnjim satima u nedjelju, označavajući kraj 54-godišnje vladavine obitelji Assad nad Sirijom. Izvori navode da je njegov odlazak uslijedio nakon što su opozicijske snage, predvođene grupom Hayat Tahrir al-Sham (HTS), ušle u glavni grad nakon ofenzive koja je započela krajem studenog. Syrian Emergency Task Force izvijestila je da su "režim Assada, Rusija i Iran izgubili kontrolu nad Sirijom."

Bashar al-Assad nije bio predodređen za predsjednika Sirije. Kao drugi sin Hafeza al-Assada, koji je vladao Sirijom od 1970. do 2000. godine, Bashar je studirao oftalmologiju u Londonu. Nakon smrti starijeg brata Basila u automobilskoj nesreći 1994. godine, pozvan je natrag u Siriju kako bi se pripremio za preuzimanje vlasti.

Nakon smrti oca 2000. godine, tada 34-godišnji Bashar al-Assad postao je predsjednik nakon što je sirijski parlament izmijenio ustav kako bi snizio dobnu granicu za predsjednika s 40 na 34 godine. Njegovo preuzimanje vlasti popraćeno je očekivanjima mogućih reformi i modernizacije zemlje. U početnom razdoblju svoje vladavine, Assad je najavio određene reforme. U jednom od svojih prvih intervjua kao predsjednik izjavio je: "Reforma je nužna, ali mora biti postupna i prilagođena našim uvjetima."

Ipak, njegova vladavina bila je obilježena centraliziranom kontrolom nad državnim institucijama, značajnom ulogom alavitske manjine u vojsci i vladi, te koncentracijom ekonomske moći među određenim skupinama. Značajna promjena dogodila se 2011. godine s početkom Arapskog proljeća - vala prosvjeda koji su zahvatili brojne arapske zemlje, počevši od Tunisa. Prosvjedi koji su započeli u Siriji prerasli su u dugogodišnji oružani sukob koji je rezultirao velikim brojem žrtava i raseljavanjem stanovništva.

FILE PHOTO: Syria's President Bashar al-Assad is seen during an interview in Damascus
1/15

Tijekom sukoba, Assad je imao podršku Rusije i Irana, ali nije uspostavio kontrolu nad cijelim teritorijem Sirije. Njegova administracija upravljala je većinom većih gradova, dok su drugi dijelovi zemlje bili pod kontrolom različitih grupa. Prema dostupnim informacijama, značajne promjene u kontroli teritorija započele su krajem 2023. godine. Nakon gubitka kontrole nad više gradova, uključujući Homs, izvori navode da je Assad napustio Damask.

Razdoblje sukoba u Siriji ostavilo je značajne posljedice na zemlju i stanovništvo. Prema procjenama UN-a, sukob je rezultirao s oko 500.000 žrtava i raseljavanjem oko 11 milijuna ljudi. Dokumentirani su brojni slučajevi kršenja ljudskih prava od strane svih uključenih strana, uključujući i korištenje kemijskog oružja. "Moja dužnost je spasiti Siriju", izjavio je Assad 2016. godine, no zemlja se suočila s opsežnim razaranjem.

Komentara 18

MA
Maslac
08:45 08.12.2024.

Drzao je 2/3 Sirije sa svojom vojskom i policijom? Malo se je zapucalo i on je pobjegao!? To su neke cudne igre!

SI
Sino
08:32 08.12.2024.

Teroristi preuzeli vlast da bashar nije pobjegao završio bi kao Gadafi

BR
Briselko
08:07 08.12.2024.

Znači, rat je u Siriji završio. Doktori i inženjeri izbjegli u EU se mogu napokon vratiti doma...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije