Kada je prošlog tjedna lansirana kampanja Yes Scotland, snovi Williama Wallacea Bravehearta došli su na korak od ispunjenja. Škotska nacionalna partija, vodeća politička stranka u tom dijelu Velike Britanije, pokrenula je bitku za glasače, bitku za glasove koji bi na referendumu 2014. mogli Škotskoj osigurati samostalnost i zauvijek je odvojiti od Ujedinjenog Kraljevstva.
Zalihe nafte i plina
– Za sve nas Škote bolje je da budućnost naše zemlje bude u rukama škotskog naroda. Nema sumnje da Škotska ima velik potencijal, blagoslovljeni smo talentom, prirodnim resursima i kreativnošću. Sada imamo priliku od naše zemlje stvoriti bolje mjesto za život, ne samo za nas već i za buduće generacije. Osnovni je cilj kampanje prikupiti milijun potpisa na deklaraciji za nezavisnost Škotske jer bi nam onda i referendum zasigurno uspio – kaže za Večernji list dr. Aileen McLeod, zastupnica u škotskom parlamentu i jedna od vodećih dužnosnica SNP-a.
Inicijativa za škotsku samostalnost uzburkala je javnost diljem Velike Britanije jer ovoga puta, smatraju analitičari, postoji velika šansa da referendum uspije. U ovome trenutku škotsku samostalnost podržava između 40 i 45 posto građana Škotske, a SNP nastoji složenim, domoljubljem nabijenim kampanjama povećati taj udio još desetak posto. Sukladno zakonu, vlada Davida Camerona dala je dopuštenje za provođenje referenduma na jesen 2014., no nimalo nisu sretni razvojem događaja. Engleski mediji i političari pokušavaju uvjeriti stanovnike sjevernog dijela Ujedinjenog Kraljevstva da Škotska ni ekonomski ni politički ne bi mogla opstati kao samostalna država te da im ne vrijedi napuštati okvire jedne od najmoćnijih zemalja svijeta.
– Sve njihove tvrdnje da je Škotska ekonomski nerazvijena padaju u vodu kada se zna da se u našem vlasništvu nalaze goleme zalihe nafte i plina koje se crpe iz Sjevernog mora. Procjene govore da je u našim nalazištima još 26 milijardi barela nafte, što je više od polovice rezervi nafte i plina koji se nalaze u Sjevernom moru. Tome dodajmo energetski potencijal vjetra, plime i oseke, dodajmo neobnovljive izvore energije i jasno je da neovisna Škotska predstavlja jednu od ekonomski najjačih zemalja svijeta – kaže dr. McLeod. Prema njenu tumačenju, ne stoje ni tvrdnje Engleza da bi neovisna Škotska bila izvan svih međunarodnih asocijacija.
Domino-efekt
– U sklopu Velike Britanije Škotska je danas članica Europske nije, UN-a, NATO-a i niza međunarodnih asocijacija, a taj bi status zadržala i kao neovisna država. Tvrdnja da bismo ponovno morali pristupiti svim tim organizacijama samo je jedna od pogrešnih teza koje promiču engleski mediji kako bi obeshrabrili glasače da na referendumu potvrde našu samostalnost – kaže McLeod. Prema njenim riječima, novonastala država imala bi punu samostalnost, ali bi ipak zadržala bliske veze s ostalim dijelovima Velike Britanije.
– Želimo s našim susjedima izgraditi partnerske odnose, a najbolji pokazatelj da to ozbiljno kanimo učiniti jest to što referendum predviđa da Škotska ostane u Commonwealthu te da bi joj suveren i dalje bila engleska kraljica, na isti način kao što je kraljica danas suverene Kanade ili Australije – kaže McLeod. Ipak, Englezima se ne sviđa ni sam pojam škotske samostalnosti, ne samo zbog činjenice da bi odvajanjem sjevernog dijela zemlje od sadašnje matice izgubili kontrolu nad velikim naftnim poljima u Sjevernom moru već i zato što bi uspješan škotski referendum mogao pokrenuti “domino efekt” po cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu. Gotovo je sigurno da bi nakon nekog vremena i stanovnici Sjeverne Irske i Walesa zatražili vlastitu samostalnost. Škotlanđane to previše ne zanima.
– Nemamo veze s Ircima, nemamo veze s Velšanima. Što će oni učiniti ako Škotska izbori samostalnost, njihova je stvar i pitanje o kojemu moraju sami odlučiti, no sigurno je da Velika Britanija više neće biti ista država kakva je danas – kaže McLeodova, koja je pet godina provela i u Europskom parlamentu kao voditeljica Ureda za međunarodne odnose škotske zastupnice Alyn Smith. Poznavanje vanjske politike te iskustvo stečeno u Bruxellesu omogućilo je McLeodovoj, koja je u međuvremenu i doktorirala na Sveučilištu Lancashire, da se profilira kao jedna od ključnih osoba SNP-a te kao savjetnica za međunarodne odnose pri uredu Alexa Salmonda, vođe stranke, a ujedno i prvog ministra Škotske, svojevrsnog premijera ovog dijela Velike Britanije.
Hrvatsku vidimo kao partnera
Velika očekivanja Škoti polažu i u odnose s Hrvatskom.
– Iako smo zemljopisno prilično udaljeni, Škoti i Hrvati po mentalitetu su vrlo slični, a te se međusobne simpatije vide na nizu polja. Naši navijači, ako Škotska ne igra na nekom prvenstvu, navijaju često za Hrvatsku, gosti iz vaše zemlje u Škotskoj su uvijek dobrodošli. Sa Škotskom samostalnošću otvara se i mogućnost puno tješnje suradnje, kako na kulturnim, tako i na ekonomskim poljima. Škotska je energetski jaka zemlja, ali naša se privreda temelji, uz ostalo, i na nizu proizvodnih tvrtki. Hrvatska predstavlja za nas novo tržište, dok s druge strane hrvatska poduzeća, tvrtke koje se bave gradnjom energetskih postrojenja, imaju veliku šansu da kod nas nađu posla. Ujedno, Škoti se sve više zanimaju i za ljetovanja na Jadranu i vjerujem da ćete sve više turista iz Škotske primati diljem Jadrana. I sama planiram uskoro posjetiti Hrvatsku. Nikad nisam bila kod vas, ali znam da je Hrvatska predivna zemlja. U Zagrebu imam nekoliko prijatelja i vjerujem da ću već ovog ili sljedećeg ljeta doći k vama, ne samo u glavni grad već i na more – kaže Aileen McLeod.
Zivjela slobodna i samostalna Skotska! Nasu Hrvatsku podrsku svakako imate!!!