Noina arka na slavonski način. Tako bi se mogao nazvati posebno sagrađen otok od 400 kvadrata u zaštićenom krajobrazu Gajna u općini Oprisavci, dvadesetak kilometara od Slavonskog Broda, koji je zbog dugotrajnih kiša potpuno poplavljen. Poučeni iskustvom otprije tri i pol godine, kada su zbog poplave izazvane dugotrajnim kišama i nabujale Save morali premještati sve životinje, upravitelji ovog prisavskog pašnjaka nasipavanjem su stvorili prirodnu oazu u kojoj je spas pronašlo više slavonskih autohtonih pasmina.
– Unaprijed smo se pripremili za ovakvu situaciju i pokazalo se da je gradnja otoka bila opravdana. Životinje su sada sigurne, a skupili smo im i dovoljne količine baliranog sijena za hranu. Kako se voda bude povlačila, tako će se polako širiti i njihov životni prostor – kaže Mario Pavičić, v.d. ravnatelja županijske Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima.
Pašnjak površine 280 hektara zaštićenim je proglašen 1990. godine, a na njemu živi stado podolskih goveda, posavski konji, ovce cigaje, crne slavonske svinje i hrvatski ovčari. Sada sve te životinje, sa svih strana okružene savskom vodom, na svojoj “arci” zbijene čekaju povlačenje nabujale rijeke i ozelenjavanje pašnjaka na kojem žive cijelu godinu.
>>U Bugarach će 21. prosinca pristati svemirska Noina arka
>>Moderna Noina arka: Ploveći grad za čovječanstvo poslije poplave