UZ PRAZNIK RADA Opustjela nekadašnja industrijska zona

Slavonskom više ne idu kolone radnika

29.04.2009.
u 16:18

Slavonska cesta, “starim” Bjelovarčanima poznatija kao Matačićeva ulica, od sredine 19. st. žila je kucavica bivše jugoistočne zone u kojoj je s obje strane ceste nanizana kompletna gospodarska priča Bjelovara.

Gospodarski uzlet
Pogoni poput Koestlina, Česme, Tome Vinkovića, TAD-a i Francka bili su žarišta cjelokupnog napretka grada i njegovih stanovnika. No, nakon što je početkom tranzicije i bjelovarska industrija pokleknula i dobrim dijelom ugasla, tvorničke su hale danas uglavnom poluprazne, s najviše 200 do 300 radnika.

Iz Slavonske se u 15 sati više ne čuju tvorničke sirene, niti se pločnikom slijevaju rijeke radnika. Sada su tu nepregledne kolone automobila koji žure put Lidla, Plodina ili KTC-a. Sredinom 80-ih prošloga stoljeća primjerice, u Tomi Vinkoviću bilo je 1109 radnika, u DI Česma 1336, uz status najvećeg polufinalnog prerađivača drveta u bivšoj Jugoslaviji.

Godišnje se prerađivalo 200 tisuća prostornih metara drveta, a izvozilo se diljem Europe, SAD-a i Afrike. “Tomini” traktori su se vozili u Čehoslovačkoj, Poljskoj i Portugalu, dok se u Ljevaonici istodobno proizvodilo 10 tisuća odlijeva na godinu. Koestlin je pak sa svojih oko tisuću radnika 1985. na tržište lansirao gotovo 20 tisuća konditorskih proizvoda.

Uglavnom, podaci ondašnjeg Općinskog zavoda za društveno planiranje i statistiku govore kako je tih godina samo u općini Bjelovar bilo zaposleno 17.177 radnika i to uglavnom u privredi. Za usporedbu - prema podacima Fine - iz prosinca 2003. spominje se gotovo identična brojka, ali za područje cijele Bjelovarsko-bilogorske županije.

Briga o radnicima
Bivši radnik T. Vinkovića Slavko Katić, kaže kako se tada nije živjelo bajno, ali su svi imali jednako. Do posla se moglo doći relativno lako. Ako nije išlo drugačije, radna mjesta su se izmislila.

On se prisjeća i povoljnih kredita, te sindikata koji su uvijek bili pri ruci. Kaže da je tada izostanak plaće bio nepoznanica. Ako bi negdje i zaškripalo, tvrtke su si međusobno, kaže, posuđivale novac. Stoga priča o Matačićevoj ulici i nije priča o prošlosti, već komentar na sadašnjost u kojoj je čini se, osnovni problem izostanak vizije o budućnosti.


Tvornice su imala i obližnja sela

Početkom 90-ih u Bjelovaru je ugašeno desetak velikih tvrtki u kojima je radilo više od pet tisuća ljudi. Mlađim je generacijama, primjerice, nepoznato kako je u obližnjoj Novoj Rači postojala tvornica Fenor s gotovo 600 radnika, koji su godišnje proizvodili šest tisuća opruga za više od tisuću kooperanata na tlu bivše države. U gradu su bile samo dvije banke, a danas ih je sedam.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije