NAJKORIŠTENIJI NAKON VODE

Sljedeći materijal čiju bi nestašicu čovjek mogao osjetiti jest – pijesak

Uwe Anspach/DPA/Pixsell
10.03.2021.
u 17:23

Kina je samo u razdoblju od 2011. do 2013. godine potrošila više cementa nego Amerika u cijelom 20. stoljeću

Sljedeći materijal čiju bi nestašicu svijet mogao osjetiti jest – pijesak. Sirovina koja se na svijetu najviše troši nakon vode i bitan sastojak ljudske svakodnevice klizi nam kroz prste, upozoravaju znanstvenici.

Pijesak bi zbog velike potražnje mogao postati oskudan resurs.

– Mi stalno mislimo da pijeska ima posvuda. Nikada nismo pomislili da ćemo ostati bez njega, ali taj nedostatak već se počinje osjećati na nekim mjestima. Ako nešto ne poduzmemo, imat ćemo velikih problema u opskrbi pijeskom, ali i u planiranju zemljišta – rekao je klimatski znanstvenik iz programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) Pascal Peduzzi tijekom web-seminara koji je organizirao institut Chatham House.

Globalno upravljanje resursima pijeska Peduzzi je opisao kao “slona u sobi”.

– Panika nam sigurno neće pomoći, ali vrijeme je da progledamo i promijenimo percepciju o pijesku – rekao je Peduzzi, kako ga citira CNBC.

UN procjenjuje da se godišnje u svijetu proizvede 4,1 milijarda tona cementa, prvenstveno u pogonima u Kini, na što otpada gotovo 60 posto današnje građevinske potrošnje pijeska. Statistike pokazuju da je za proizvodnju svake tone cementa potrebno deset tona pijeska. To znači da samo za građevine svijet godišnje potroši otprilike 40 do 50 milijardi tona pijeska.

To je dovoljno da se izgradi 27 metara visok i isto toliko metara širok zid koji se svake godine omota oko planeta. Globalna stopa korištenja pijeska utrostručila se tijekom posljednja dva desetljeća, djelomično zbog intenzivnije urbanizacije i industrijalizacije.

Daleko premašuje prirodnu brzinu kojom se pijesak nadoknađuje vremenskim utjecajem vjetra i vode. Kako piše The Washington Post, Kina je samo u razdoblju od 2011. do 2013. godine potrošila više cementa nego Amerika u cijelom 20. stoljeću. 

Ključne riječi

Komentara 8

DU
Deleted user
17:36 10.03.2021.

Ideš.. Pa sad Arapi ne bu ju bili samo šeici od nafte, neg i od pijeska.

Avatar CUBE
CUBE
20:31 10.03.2021.

Mi Hrvati ga možemo izvoziti, toliko su nam ga političari bacali u oči da neznamo kamo više s njim

TI
tico123
18:39 10.03.2021.

e sad budu digli cijenu ipjeska jer se bude uvozio sa marsa i to još crveniiii po malo skupljoj cijeni

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije