Nije dugo trebalo da pažnju hrvatske javnosti privuku jumbo plakati na kojima je pisalo 'Crno na bijelo'. Rasprave o tome o čemu je ustvari riječi nisu se pošteno ni zahuktale, kad se saznalo kako su plakati ustvari uvodna kampanja koja najavljuje osnivanje nove političke stranke. Donedavni član Domovinskog pokreta Mario Radić potvrdio je tu informaciju za Večernji list nakon što su on i nekoliko članova sad već bivše stranke odlučili se upustiti u novu političku pustolovinu.
"Istina je da ja i još neki ljudi stojimo iza tih plakata koji najavljuju osnivanje nove političke stranke u Hrvatskoj. Ime stranke neće biti “Crno na bijelo”, nego je to slogan kojim želimo reći kako ćemo raditi i djelovati u svom radu. Siguran sam kako će i ime biti isto tako zanimljivo građanima", rekao je Radić za Večernji. Kasnije je detaljnije objasnio što za njega znači taj slogan. "To znači otisak u vremenu Hrvata, crno na bijelo. Prvi neki otisak Hrvata u vremenu je Bašćanska ploča ili neko pismo. Nakon toga imamo neki vremenski odmak pa imamo Ivana Vučetića koji je izmislio otisak prsta crno na bijelo, a mi danas otključavamo svoje mobitele otiskom prsta. Crno na bijelo je nekakav način da pređemo sa riječi na konkretna djela", kazao je za RTL.
Naravno, oni politički malo upućeniji vrlo brzo su se sjetili kako je slogan 'Crno na bijelo' u kampanji koristio sad već bivši crnogorski premijer Dritan Abazović koji je komentirajući slogan naveo kako "posebnu zahvalnost dugujemo jednoj osobi iz Hrvatske, neću je otkriti, osobi koju znamo iz nekih drugih kampanja". Kasnije se doznalo kako je Abazovićevu kampanju i naziv koalicije ‘Crno na bijelo’ osmislio marketinški stručnjak Boris Malešević, navodi Nacional.
O čemu je točno riječ i u kojem sve kontekstu se koristi slogan 'Crno na bijelo' te kome ustvari pripada, pitali smo Večernjakove analitičare. "Crno na bijelo" je sintagma koja nije ničije autorsko djelo i nitko ne može polagati autorska prava ili ju prisvajati. Radi se o sintagmi koja je dugo prisutna u hrvatskom jeziku, razmjerno se često koristi i to u različitim kontekstima", rekao nam je politički analitičar Dragan Bagić koji smatra kako ovo nije prvi puta da se taj slogan koristi u politici, samo nije jednostavno bio na plakatima.
S njime se složila i Ankica Mamić i ustvrdila za Večernji kako je poznata sintagma koja se koristi u različitim kontekstima te da nitko ne može nad tom metaforom imati autorsko pravo. Po svemu sudećem, pojam 'Crno na bijelo' ne pojavljuje se samo u politici, već u svim aspektima društva. Večernjakov analitičar Tonči Tadić podsjetio je kako postoji i knjiga istoimenog naziva umirovljenog prof.dr.sc. Vinka Srhoja sa Sveučilišta u Zadru. A kratka pretraga pokazala je kako postoji bend koji se zove 'Crno na bijelo', a nekoliko glazbenika je tu sintagmu shvatilo kao inspiraciju jer se upravo njihove pjesme tako zovu. Što će Crno na bijelo značiti za novu stranku i Radića, tek će vrijeme pokazati.
FOTO Devastirana tvornica postaje kompleks kakav Hrvatska nije vidjela: Ovdje niču stambeni blokovi, bazen, učenički dom...
Crno-bijelo kao ime stranke možda ne bi bilo loše, da osvježi političku scenu. Crno-bijeli svijet Crno-bijeli televizor Crno-bijela stranka Crno-bijela koalicija Crno-bijela Hrvatska ...