Velike svjetske hotelijerske kompanije definitivno su zaobišle jadransku obala za svoja ulaganja. Iako je početni interes za Sunčani Hvar, najbolje što Hrvatska može ponuditi elitnom turizmu, bio dobar, na kraju su odustale kompanije iz Londona i Španjolske. No, zato se turističke tvrtke iz susjedne Slovenije međusobno natječu za 62 posto dionica Sunčanog Hvara. Kompas i Terme Čatež dale su konkurentske ponude i sada se između njih vodi bitka. Slovenski izvori kažu da su ljubljanski touroperator Kompas i Terme iz Čateža u prvoj varijanti trebale zajednički djelovati i dati hrvatskoj strani zajedničku ponudu. Kako su dugo pregovarli o tomu, vidi se i po ujednačenosti financijskih ponuda, a jedna i druga više su od onoga što je HFP tražio. Partnerski dogovor na kraju nije uspio, a slovenski izvori kažu da Kompas iz inata konkurira Termama.
Krešimir Starčević, zamjenik predsjednika Fonda za privatizaciju, koji je očekivao na natječaju neko poznato ime iz svijeta, morao se zadovoljiti izjavom da je zadovoljan jer su stigle dvije kvalitetne ponude. Terme ukupno nude više od 300 milijuna kuna, a Kompas nešto manje. No, ipak skupo plaćen oglas u Financial Timesu nije donio ono što se očekivalo. Da je, primjerice, poznati lanac hotela Six Continents ponudio uvjete kao slovenski investitori, Vlada se ne bi dvoumila mnogo, a ovako odluka, koja treba biti donesena prije Nove godine, neće biti laka.
Prve reakcije na događaje oko Sunčanog Hvara nisu povoljne. Hrvoje Vojković, bivši predsjednik Fonda za privatizaciju, kaže da se i prije protivio prodaji cjelokupnog hvarskog poduzeća koje ima monopol na cijeli otočki turizam.
- Unatoč izostanku renomiranih kompanija iz svijeta za Sunčani Hvar, nije dobro bilo kome prodati tvrtku koja ostvaruje 70 posto otočkih prihoda. To nije dobro za konkurenciju u turizmu pa je stoga potrebno podijeliti društvo na dvije logične cjeline, potom privatizirati - kaže Vojković i dodaje da Sunčanom Hvaru trebaju veći igrači nego što su slovenski investitori.
U slovenskim poslovnim krugovima, međutim, obje tvrtke slove kao vrlo perspektivne i uopće se ne dvoji o mogućnostima njihova ulaganja. Terme Čatež izniknule su u najveću slovensku turističku tvrtku, koja je privatizirala hotele na slovenskom dijelu Jadrana. U Sarajevu na Ilidži Terme Čatež imaju veliku greenfield investiciju i žele postati velikom regionalnom turističkom tvrtkom. Direktor Terma Borut Mokrovič jučer nije bio dostupan za komentar o ponudi za Sunčani Hvar, no njegove su ambicije prema jadranskoj obali poznate. I sam godinama ljetuje na Hvaru, a teško se pomirio s gubitkom HTP-a Primošten u konkurenciji s jednom mađarskom tvrtkom. Kompas, koji uskoro treba preuzeti zagrebački, potom i beogradski Kompas, također ima viziju regionalnog razvoja.
Snježana Mlinarević