Slovenija je s Hrvatskom spremna tražiti kompromisna rješenja otvorenih pitanja. Prvi takav pokušaj slovenski će premijer Anton Rop izvesti već potkraj siječnja kao domaćin sastanka predsjednika vlada kvadrilaterale, kada očekuje dolazak i hrvatskog premijera Sanadera. Rop je uvjeren kako će to biti dobra prilika da sa Sanaderom razmijeni stavove obiju vlada o otvorenim pitanjima i utvrdi stupanj mogućnosti njihova rješavanja.
- Ako se pokaže da na hrvatskoj strani ima spremnosti za kompromise, onda će takve spremnosti biti i na slovenskoj strani te ćemo se potruditi da do rješavanja problema doista i dođe - kaže premijer Rop.
Da će se Slovenija, ove godine već kao članica EU, zalagati za jačanje suradnje sa zemljama koje ostaju izvan Unije, posebice s tzv. "novim susjedima", najavljuje i šef slovenske diplomacije Rupel.
Prijateljstvo Rupel - Žužul
Rop i Rupel svojim najnovijim pogledima na odnose s Hrvatskom pokazuju da za njih još nije nastupilo vrijeme za arbitražu. Rupel podsjeća na prijateljske odnose sa šefom hrvatske diplomacije, dr. Miomirom Žužulom još iz vremena kada su u Washingtonu zastupali svaki svoju zemlju. Prijateljstvo će jačati kod slovenske potpore Hrvatskoj na putu u EU i NATO.
Nitko se međutim ne usuđuje prognozirati kako će to prijateljstvo izgledati kada se nađu oči u oči s dvanaest godina neriješenim pitanjima morskog dijela državne granice ili hrvatskih štediša Ljubljanske banke. Što se granice tiče, Rupel je ipak bliži svom dugogodišnjem šefu i prvom čovjeku Slovenije, dr. Janezu Drnovšeku, koji ustraje na valjanosti svog, za Hrvatsku neprihvatljiva sporazuma s Račanom. Premijer Rop u ovom je trenutku izgleda nešto realniji i od njega bi mogla doći nova inicijativa za problem hrvatskih štediša, ali i ponovno stavljanje problema državne granice na pregovarački stol.
- Sada je vrijeme da se slovenska politika pripremi na dijalog s novim voditeljima i Vladom u Hrvatskoj te da dijalog otpočne što prije i na odgovarajući način. Prvi su koraci najvažniji. Pribjegavanje međunarodnoj arbitraži, koju nijedna strana načelno ne odbija, nije dobro. Velika je vjerojatnost da bi odlukom arbitraže barem jedna strana, ako ne i obije, mogla biti nezadovoljna, a to ne bi bio dobar temelj dugoročnim dobrosusjedskim odnosima i jačanju regionalne suradnje - ocjena je veleposlanika u slovenskom MVP-u dr. Jožefa Kunića.
Problemi s BiH
Dvojno državljanstvo, luka Ploče, slobodan prolazak kroz Neum, međutrgovinski sporazum, izgradnja koridora 5 c, povratak izbjeglih i prognanih... samo je dio neriješenih pitanja koji remete ne baš idilične međudržavne odnose BiH i Hrvatske. Za početak 2004. godine, koja je simbolično počela liberalnijim prelaskom međudržavne granice, bosanskohercegovačka diplomacija najavila je rješavanje spornih pitanja. Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Adnan Terzić već je najavio skorašnji susret s novim hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom. On je izrazio nadu kako će odnosi s novom Vladom pridonijeti kompromisnom rješavanju svih spornih pitanja.
V. Zagorac, Z. Jurilj