LJUBLJANA - Zastupnici stranaka vladajuće koalicije lijevog centra slovenskog premijera Boruta Pahora zajedno sa zastupnicima nacionalnih manjina danas su natpolovičnom većinom sa 48 glasova potvrdili hrvatsko-slovenski arbitražni sporazum o granici s Hrvatskom kojeg je hrvatski Sabor ratificirao potkraj prošle godine.
Glasovanju je pristupilo 48 od 90 zastupnika. Konačnu odluku o Arbitražnom sporazumu donijet će slovenski birači na naknadnom zakonodavnom referendumu čije je održavanje predviđeno 6. lipnja i svakako prije početka Svjetskog nogometnog prvenstva na kojem Slovenija 13. lipnja igra prvu utkamicu.
Zastupnici oporbenih stranka Slovenske demokratske stranke (SDS) Janeza Janše odlučili su opstruirati raspravu i glasovanje. Prije odlaska zastupnika iz parlamentarne dvorane šef SDS-ova kluba zastupnika Jože Tanko je kazao da je odlučivanje o ratifikaciji običnom, a ne dvotrećinskom većinom kao i ograničavanje rasprave zastupnika na samo jednu minutu za njegovu stranku neprihvatljivo.
Govoreći o sadržaju Arbitražnog sporazuma Tanko je kazao da takav sporazum Sloveniji daje samo mogućnost prolaza kroz hrvatsko more do otvorenog mora Jadrana ali ne i dodir slovenskih teritorijalnih voda s otvorenim morem.
Opstrukciji Janšinih zastupnika pridružili su se i zastupnici oporbene Pučke stranke (SLS) Radovana Žerjava koji je kazao da u takvoj raspravi ne želi sudjelovati. Zasjedanje su napustili i zastupnici Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmage Jelinčiča pa su zastupnici stranaka vladajuće koalicije zajedno s nepovezanim zastupnicima nastavili raspravu o ratifikaciji arbitražnog sporazuma.
Takvo je ponašanje oporbe zastupnica vladajuće Socijaldemokratske stranke (SD) Janja Klasinc pripisala potrebama unutarnjopolitičke stranačke borbe i ocijenila kao neodgovorno i nedržavotvorno ponašanje.
Njena stranačka kolegica Darja Lavtižar Bebler u opstrukciji je prepoznala nesposobnost oporbe da se u javnoj parlamentarnoj raspravi argumentirano suprotstavi i objasni u čemu je arbitražni sporazum za Sloveniju štetan. Ona je podsjetila na opstrukciju Janšine stranke koja se unutar obitelji Europskih pučkih stranaka zalaže za ulazak Hrvatske u EU.
Premijer Pahor se u uvodnom govoru za pomoć Sloveniji i Hrvatskoj u takvom rješavanju graničnog problema zahvalio Europskoj uniji i SAD.
tesko da cé Pahor, prezíviti do jeseni...sa Kresalovom..., a cirkus se nastavlja,..ma na stetu Slovenije..