Naime, oni pred Europskim sudom za ljudska prava tužiti 32 europske vlade, među kojima i Hrvatsku, zbog onoga što smatraju klimatskim nedjelovanjem. Oni smatraju da je neuspjeh tih zemalja što nisu uspjeli dovoljno brzo smanjiti emisije stakleničkih plinova kako bi postigli cilj iz Pariškog sporazuma o ograničavanju globalnog zatopljenja na 1.5 Celzijevih stupnjeva.
Slučaj je pokrenut u rujnu 2020. godine protiv 27 zemalja članica EU-a, te Velike Britanije, Švicarske, Norveške, Rusije i Turske i spada u najveći klimatski slučaj koji je ikada razmatran pred Europskim sudom za ljudska prava (ECHR) u Strasbourgu. Uz potporu Globalne mreže za pravnu akciju (GLAN) sa sjedištem u Britaniji, šestoro podnositelja zahtjeva iz Portugala, koji su u dobi od 11 do 24 godine, traže pravno obvezujuću odluku koja bi prisilila države na djelovanje.
Presuda se očekuje u prvoj polovici 2024. Ako se tužba prihvati, to bi moglo rezultirati naredbama nacionalnih sudova vladama da smanje emisije ugljičnog dioksida koje se smatraju najvećim krivcem za klimatske promjene koje su brže nego što se očekivalo. Gerry Liston, jedan od odvjetnika GLAN-a, rekao je da će, ako slučaj bude uspješan, na nacionalnim sudovima biti da provedu presude te da će im biti dostavljen plan kako bi se osiguralo da to bude učinkovito, javlja France 24.
VEZANI ČLANCI
Podnositelji zahtjeva tvrde da klimatske promjene ugrožavaju njihova prava, uključujući pravo na život, te fizičko i mentalno blagostanje. Jedan od šestorice, 15-godišnji Andre Oliveira, kaže da je njihov cilj prisiliti vlade da "učine ono što su obećale da će učiniti", misleći pri tom na Pariški sporazum iz 2015. Trenutne politike nisu uspjele ispuniti niti jedan cilj, prema Međuvladinom panelu Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama.
'Bez hitne akcije za smanjenje emisija stakleničkih plinova, mjesto u kojem živim uskoro će postati nepodnošljiva peć', kaže drugi drugi podnositelj zahtjeva, 20-godišnji Martim Agostinho. Agostinho i još troje mladih koji su podnijeli tužbu žive u središnjoj portugalskoj regiji Leiria, gdje su dva šumska požara usmrtila više od 100 ljudi 2017. godine.
VIDEO U najtoplijem mjesecu, kolovozu, požari su harali Europom
Očekuje se da će optužene zemlje na sudu zastupati više od 80 odvjetnika, dok će podnositelje zahtjeva zastupati šest odvjetnika. Liston je priznao da 'suprotstavljanje pravnim timovima više od 30 zemalja s vrlo dobrim resursima' neće biti lako.
Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!
Neka ti komunisti tuže Kinu, Indiju, Rusiju, Indoneziju i arapske zemlje... ;-)