Ured za borbe protiv prijevara Europske Komisije (OLAF) trebao bi, u uskoj suradnji s hrvatskim vlastima, razjasniti navode iz iskaza bivšega HDZ-ova rizničara i šefa Carine Mladena Barišića USKOK-u da se “prijevarnim poslom pridobivenim novcem plaćalo lobiste u Bruxellesu”. Piše to u jednome od ukupno 93 amandmana na nacrt neobvezujuće rezolucije Europskoga parlamenta o Hrvatskoj što ga je podnijelo ga troje zastupnika Naprednoga saveza socijalista i demokrata (S&D): Belgijka Veronique de Keyser, Britanac Richard Hewitt i Šved Göran Farm. Amandmane će u drugome čitanju EP-ov Odbor za vanjske poslove dobiti na stol 25. ovoga mjeseca, a potom će o prijedlogu rezolucije EP-ov plenum raspravljati u veljači.
OLAF se u istrage uključuje kada se sumnja na pronevjeru novca iz europskoga proračuna, pa bi u ovome slučaju mogao provjeriti tek je se li uz pomoć iz Hrvatske nezakonito plaćena lobiranja netko protuzakonito domogao novca iz bruxelleske središnje blagajne.
Isto troje zastupnika u drugome amandmanu “čestita Hrvatskoj na pokazanoj hrabrosti u bavljenju s optužbama za korupciju političke elite; bilježi zahtjev ureda hrvatskoga državnoga odvjetnika da se bivšemu premijeru Ivi Sanaderu oduzme imunitet, kao i zahtjev za uhićenje koji je hrvatsko Ministarstvo pravosuđa izdalo temeljem nekoliko optužba za prijevaru; očekuje od hrvatskoga i austrijskoga zakonskoga sustava da djeluju u skladu s načelom pravosudne neovisnosti i pravilima EU o izručenju”.
Bivša rumunjska ministrica pravosuđa Monica Macovei, koja je vodila borbu protiv korupcije, pa su je po ulasku u EU smijenili i poslali u EP, u svojemu amandmanu poziva Sabor da “stvori odbor za nadzor proračuna kako bi razdvojio proračunske i revizijske dužnosti”. Ona također ističe da “za opremanje i infrastrukturu sudova” nije osiguran “odgovarajući novac”, a od EK zahtijeva podroban izvještaj o učinku protukorupcijskih mjera na polju javnih nabava. Bavarski pučanin Brend Posselt i njegov rumunjski stranački kolega Cristian Dan Preda “podcrtavaju da treba učiniti više na jačanju jasnoće javne potrošnje”.
Sam je Swoboda ublažio svoj izvorni tekst u kojemu “smatra da korupcija u Hrvatskoj ostaje raširena”, pa sada kaže da se “čini da je bila raširena”; dodatak da korupcija “uključuje sve dijelove društva” zamijenio je, pak s “čini se da još uključuje sve dijelove društva”. Dodao je u tekst također da EP “očekuje jasna i poštena suđenja” okrivljenicima za zločine korupcije.
Slovenski liberal Ivo Vajgl u svojemu amandmanu zahtijeva da se iz nacrta rezolucije izbaci EP-ov poziv Europskoj komisiji da “iskoristi sve svoje kapacitete da podupre hrvatski napor da ispuni mjerila” za zatvaranje poglavlja.
O vrijednosti ovog članka nije potrebno raspravljati. Zahvaljujem se VL što me dosta razveseli čitajući ovakve tekstove nabrzini napisane. (Europskoga parlamenta o Hrvatskoj što ga je podnijelo ga troje zastupnika Naprednoga saveza socijalista i demokrata )