'Zdrav za pet'

Šokantni podaci u Brodu: Čak 76% maloljetnika pilo alkohol

'13.09.2008., Zagreb - Jedno od popularnih okupljalista mladih u nocnim izlascima je i kafic Krivi put. Dio izlazaka je i ispijanje alkohola u kaficu ili na klupici ispred njega. Photo: Matija Habljak
Foto: Matija Habljak/Arhiva VL
1/3
26.06.2013.
u 21:03

U zadnjih mjesec dana ekscesivno se opijalo, a to znači da su popili više od 5 pića u jednoj prigodi njih 40 posto. Najčešće piju kod kuće i to radi njih 30 posto, u kafiću ili disco-clubu pije 20 posto, a kod prijatelja 16 posto.

Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama obilježen je u slavonskobrodskoj Službi za javno zdravstvo, zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnost, a voditeljica sluzbe dr. Irena Jurišić, spec. školske medicine posebno je istaknula potrebu još veće brige i prevencije koju treba provoditi među školskom djecom i maloljetnicima, jer je to najosjetljivija kategorija. Doktorica Jurišić iznijela je prilično zabrinjavajuće podatke koji su prikupljeni anketiranjem 695 učenika osnovnih i srednjih škola s područja Brodsko-posavske županije u sklopu projekta "Zdrav za pet", koji je Služba za javno zdravstvo radila u suradnji sa Policijskom upravom i Ministarstvom okoliša.

Anketa je imala za cilj utvrditi znanje učenika o alkoholu, drogama i kockanju, te njihovom ponašanju i navikama, a pokazala je gotovo šokantne podatke. Tako, na primjer 76 posto anketiranih maloljetnika probalo je alkohol najmanje jednom u životu. Svaki deseti učenik osmog razreda izjasnio se da je čak 40 i više puta konzumirao alkohol, a 40 posto ih se izjasnilo da je u zadnjih mjesec dana pilo neku vrstu alkoholnih pića. Anketa je pokazala da dječaci najradije konzumiraju pivo, a djevojčice žestoka alkoholna pića pomješana sa sokom. Na drugom je mjestu vino. Čak trideset posto anketiranih učenika reklo je da su bili u takvom stanju opijenosti pri čemu su nesigurno hodali, nisu bili u stanju pravilno govoriti, pri tome povračali ili se uopće ne sjećaju događaja.

Anketa pokazuje da se u ovako teško stanje opijenosti doveo svaki deseti maloljetnik i to barem 2 puta do sada. U zadnjih mjesec dana ekscesivno se opijalo, a to znači da su popili više od 5 pića u jednoj prigodi njih 40 posto. Najčešće piju kod kuće i to radi njih 30 posto, u kafiću ili disco-clubu pije 20 posto, a kod prijatelja 16 posto. Vrlo zanimljiv podatak do kojeg se došlo ovim anketiranjem je da ih 4 posto pije alkohol prije i poslije nastave. Alkohol najčešće nabavljaju kod prijatelja ili drugih odraslih osoba, a 50 posto ih alkohol konzumira vikendom i pri večernjim izlascima. Zanimljivo je da se samo 60 posto anketiranih slaže sa činjenicom da alkohol štetno djeluje na organizam, dok 40 posto ili nema nikakvo mišljenje ili čak smatra da je alkohol dobar za zdravlje.

Ipak većina ih smatra da učenici koji konzumiraju alkohol nisu zbog toga zreliji, popularniji ili privlačniji suprotnom spolu, ali svaki četvrti smatra da se "uz čašicu" bolje zabavlja, pri čemu ih se samo 12 posto suzdržava većih količina zbog straha od roditeljske reakcije, a svega 3 posto se plaši neke zakonske kazne. Svaki deseti učenik uopće ne zna za stavku zabrane noćnih izlazaka iz Obiteljskog zakona, a 35 posto ih je ostajalo vani poslije 23 sata s tim da su dvije trećine ostajale vani uz dozvolu roditelja. Anketa je među prvim razredima srednje škole pokazala da ih je osam posto kunzumiralo marihuanu ili hašiš, a najčešće droge konzumiraju na javnim površinama i to za vrijeme vikend izlazaka. Dva posto učenika kaže da drogu koristi prije ili poslije nastave i to u školskom okružju.

Od ukupnog broja samo se 50 posto slaže da je konzumiranje marihuane štetno, a 25 posto tvrdi da je do nje lako doći. Ekstazy je konzumiralo jedan posto srednjoškolaca, a svaki deseti navodi da ga je lako nabaviti. Svaki drugi učenik poznaje nekoga tko koristi opojne droge, a 6 posto poznaje više od petnaest takvih osoba. Čak 70 posto se izjasnilo da je drogu dobilo od prijatelja, 12 posto u krugu obitelji, brata ili sestre, a 7 posto od nepoznate osobe. Droge najčešće ne kupuju, već dobiju. Učenici drugog razreda srednje škole anketirani su na temu kockanja, pa se 54 posto izjasnilo da su barem jednom kockali, a 2 posto učenika osjeća nemir razdražljivost i uznemirenost ako pokušaju smanjiti kockanje.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije