Predsjednica HO Srbije

Sonju Biserko proganjaju zbog najave da će svjedočiti u Haagu

Sonja Biserko
Foto: Marko Prpić/Pixsell
23.11.2013.
u 21:05

- To je jedan od rijetkih, ako ne i jedinstven primjer u novijoj svjetskoj povijesti da netko svjedoči na štetu svoje zemlje, proglasivši je genocidnom - tvrde Večernje novosti.

Nakon što je Sonja Biserko, predsjednica srpskog Helsinškog odbora za ljudska prava kako će na raspravi o hrvatskoj tužbi i srpskoj protutužbi za genocid na Međunarodnom sudu pravde u Haagu, svjedočiti u korist Hrvatske pokrenulo je lavinu optužbi na njen račun, a neki su je optužili za izdaju svoje domovine. Večernje novosti, primjerice pitaju hoće li Srbija reagirati na najavljeno svjedočenje Sonje Biserko.

- To je jedan od rijetkih, ako ne i jedinstven primjer u novijoj svjetskoj povijesti da netko svjedoči na štetu svoje zemlje, proglasivši je genocidnom. Ako do suđenja dođe i strane ne povuku tužbe, Sonja Biserko mogla bi biti zaslužna što građani Srbije moraju platiti ratnu štetu Hrvatskoj, koja je tijekom 90-tih protjerala 450.000 Srba i opljačkala njihovu imovinu - tvrde Večernje novosti u tekstu znakovito naslovljenom "Sonja Biserko svjedoči protiv vlastite zemlje".

"Riječ je o duboko nemoralnom činu"

- Ona može svjedočiti u korist Hrvatske bez ikakvih pravnih posljedica. Neće je pogoditi bilo kakva kaznena sankcija ako to učini. Međutim, postavlja se puno dublje pitanje: je li časno i prihvatljivo svjedočiti protiv zemlje čiju putovnicu posjedujete i u kojoj nesmetano živite, a prema tužbi države koja je vašem narodu nanijela zlo ogromnih razmjera? Prema mojem mišljenju, riječ je o duboko nemoralnom i nedomoljubnom činu - kaže za Novosti dr Miroslav Svirčević iz Balkanološkog instituta SANU.

Novosti postavljaju i pitanje vjerodostojnosti njenog svjedočenja jer je primila odličje iz ruku bivšeg hrvatskog predsjednika Stipe Mesića i nekada davno je radila u uredu posljednjeg šefa jugoslavenske diplomacije Budimira Lončara. Svjedočenje Sonje Biserko protiv Srbije u Haagu, prema profesoru kaznenog prava, Milanu Škuliću, može se "promatrati kao sastavni dio hrvatske propagande da je taj sudski postupak potencijalno opasan po Srbiju".

"Više razloga za strah ima Hrvatska"

- Osobno mislim da su minimalne šanse da Srbija bude proglašena krivom za genocid. Više razloga za strah ima Hrvatska. Jer, iako to nije predmet sadašnjeg postupka, činjenica je da je Hrvatska bila najvjerniji saveznik nacističke Njemačke i dosljedno provela genocid nad Srbima, Židovima, Romima u Drugom svjetskom ratu. Ako do sudskog postupka ipak dođe, Hrvatska će zažaliti što, upravo zbog ovih činjenica, nije povukla tužbu - kaže Škulić.

- Svojevremeno je izbačena iz Ministarstva vanjskih poslova, a njen dosje još postoji. Osim toga, vodi međunarodnu organizaciju koja se financira iz inozemstva. Ako će na sudu govoriti u osobnom svojstvu, kao Sonja Biserko, pravo pitanje je gdje se nalazila u to vrijeme da bi mogla vidjeti da je Srbija počinila genocid - pita se Smilja Avramov, stručnjakinja za međunarodno pravo koju je Ratko Mladić 2011. htio angažirati za pravnu savjetnicu, ali je ona to odbila jer ona je poznata u stručnim krugovima po proučavanju genocida nad Srbima.

>>Sonja Biserko potvrdila da je svjedok Hrvatske u Haagu

Komentara 15

ZA
zajebanec
22:21 23.11.2013.

spasili smo vas od sulejmana i primili u hrvatsku da vas ne pokolje,a sad vi hoćete klati nas,(kakav ste vi to narod????)

SA
samograd
22:22 23.11.2013.

ovo je dobar put da srbija doživi katarzu i da napusti velikosrpske mitove .novac za odštetu nije bitniji od činjenice da bi srbija polako postalaja "naš( miroljubivi) susjed" kako joj tepa josipović.

Avatar Naravno
Naravno
11:07 24.11.2013.

samograd23.11.2013 u 22:22 . . . Gde nestadoše 2 miliona Srba iz Hrvatske od 1941 pa do 1996.g?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije