George Soros ima radikalan plan za rješavanje dužničke krize u eurozoni: Njemačka mora napustiti euro! Jedan od najpoznatijih svjetskih investitora smatra da se svi problemi u eurozoni mogu riješiti samo jednim potezom.
“Napusti li Njemačka eurozonu, svi problemi otići će u vjetar”, kazao je Soros na konferenciji Nacionalnog udruženja za poslovnu ekonomiju u New Yorku. U tom slučaju euro će izgubiti na vrijednosti, ističe Soros, a kamate na dug prezaduženih zemalja drastično će pasti.
Popustiti Grčkoj
Još je prije poznati filantrop Soros pozvao Njemačku da potvrdi svoju ulogu vodeće zemlje u Europskoj uniji ili da napusti eurozonu.
“Njemačka mora odlučiti želi li biti dobronamjeran hegemon ili želi li napustiti euro”, kazao je 82-godišnji multimilijarder.
Ako se visokozaduženim zemljama poput Grčke ne pomogne s još više novca, depresija u Europi još više će se produljiti, upozorio je Soros.
Zadatak je Njemačke da pomogne tim državama da izađu iz začaranog kruga prevelikog duga i velikog ekonomskog pada. Njemačka politika oklijevanja, upozorava Soros, dovela je do političkih i društvenih sukoba, a na rub propasti dovela je euro i cijelu EU.
“Nametnute i usvojene mjere štednje, ponajprije Grčkoj moraju biti ublažene”, smatra Soros.
Krizu u eurozoni ocijenio je “noćnom morom”, naglasivši da su tvorci eura bili svjesni njegovih nedostataka kada su ga stvarali.
“Osnovali su središnju banku, ali ne i zajedničko ministarstvo financija”, kazao je Soros. Uvođenjem eura, unatoč nedostacima, Europska središnja banka prihvatila je državne obveznice članica eurozone kao nerizične.
Time je komercijalnim bankama dan prisilan poticaj da kupuju obveznice slabijih valuta, no u stvarnosti Španjolska i Italija nisu bile konkurentne kao Njemačka, rekao je Soros.
Multimilijarder je prije mjesec dana predložio osnivanje fonda koji bi otkupljivao stare dugove. Sorosov plan njemačkog izlaska iz eurozone doveo bi do veće inflacije, kaže investitor, ali će kamate pasti pa bi se visokozadužene zemlje mogle jeftinije zaduživati.
Veća konkurentnost
Također, dužničke zemlje povećale bi svoju konkurentnost jer bi njihov izvoz pojeftinio, a uvoz znatno poskupio.
Soros je jedan od najvećih investitora i upravlja imovinom vrijednom oko 25 milijardi dolara. Postao je poznat kada se 1992. kladio protiv britanske funte.
“Osnovali su središnju banku, ali ne i zajedničko ministarstvo financija”, rekao je g. Soros. No, zar to znači da je sada nemoguće ili prekasno osnovati zajedničko ministarstvo financija EU? Ak je tako, onda će isto vrijediti i u budućnosti paa će EU propasti, kao što bi propala i da Njemačka izađe iz eurozone. Sve mi se nekako čini da EU naprosto smeta g. Sorosu u njegovim svjetskim spekulacijama pa, vođen emocijama, upada u logičke kontradikcije.