Španjolski ustavni sud proglasio je neustavnim pa poništio zakon o referendumu izglasan u katalonskom parlamentu, kojeg je još prošli mjesec preventivno suspendirao, rekao je d glasnoanasgovornik Visokog suda u Madridu.
Dvanaest sudaca jednoglasno je donijelo tu odluku koja pravno ne dopušta katalonskoj vladi proglašenje neovisnosti na temelju rezultata referenduma održanog 1.listopada.
Katalonski parlament je u rujnu većinom glasova donio zakon a prošli tjedan je predsjednik katalonske vlade Carles Puigdemont poslao rezultate referenduma u parlament kako bi ondje zastupnici donijeli deklaraciju o nezavisnosti. No nakon toga je Puigdemont suspendirao proglašenje nezavisnosti ponudivši španjolskoj vladi dva mjeseca za pregovore.
Na referendum je izašlo 2,3 milijuna od ukupno 5,3 milijuna birača od kojih se 90 posto izjasnilo za samostalnost, podatak je katalonske vlade.
Španjolska vlada dala je Puigdemontu rok do četvrtka da "jasno" i "kratko" kaže je li proglasio nezavisnost kada je prošli tjedan u parlamentu rekao da preuzima mandat za proglašenje nezavisnosti sukladno rezultatu referenduma.
"U četvrtak nećemo reći ništa drugačije od onog što smo rekli u ponedjeljak", izjavio je u utorak glasnogovornik katalonske vlade Jordi Turull. "Mi se i dalje zalažemo za dijalog. Želite li sjesti i razgovarati?", dodao je.
U ponedjeljak ujutro, kada je istjecao prvi rok za odgovor Madridu, Puigdemont se u pismu poslanom premijeru Marianu Rajoyu nije izjasnio ni sa "Da" ni sa "Ne" već je ponudio dvomjesečno razdoblje za pregovore o nezavisnosti. Rajoy je u svom pismu takav odgovor odbio i rekao da će Puigdemont "biti jedini odgovoran za primjenu ustava" ako u četvrtak ne pošalje jasan odgovor na upit.
Turull je u utorak izašao na konferenciju za medije u Barceloni nakon što su u ponedjeljak navečer uhićena dvojica katalonskih dužnosnika optužena za organiziranje referenduma protivnog ustavu. Španjolski sud je optužio za "zasjedu" i "linč" u ime španjolske države protiv zagovornika nezavisnosti Katalonije.
"Predaja nije uključena niti u jedan scenarij ove vlade", naglasio je Turull. U utorak su održani mirni prosvjedi u Kataloniji protiv zatvorenih dužnosnika Katalonske nacionalne skupštine (Asemblea Nacional Catalana) i Omniuma, dviju organizacija koje traže odcjepljenje od Španjolske.
Turull je pozvao na mirna okupljanja. "Nemojte podleći provokacijama države (Španjolske), poručio je s konferencije za medije. Ispred zgrade katalonske vlade prosvjednici su tražili puštanje Jordija Sáncheza i Jordija Cuixarta.
Oni su optuženi da su organizirali i mobilizirali masovne prosvjede prkoseći španjolskim vlastima pred katalonski referendum i nakon njega. Sutkinja je utvrdila kako su njih dvojica koristila internetske stranice i društvene mreže kako bi organizirali prosvjede kao dio "složene strategije" prema neovisnosti Katalonije. Sutkinja im je odredila pritvor dok traje istraga.
Katalonska vlada i prosvjednici zovu ih "političkim zatvorenicima" dok je španjolski ministar pravosuđa Rafael Catalá rekao kako ti aktivisti nisu politički zatvorenici.
"Pritvor im je određen zbog sumnje u kazneno djelo sprečavanja rada snaga sigurnosti", rekao je Catalá.
Katalonska policija odbila je izvršiti sudski nalog te je mirno promatrala kako stanovnici ulaze na biračka mjesta 1.listopada. Nakon toga je reagirala španjolska civilna garda i nacionalna policija, ozlijedivši stotine osoba koje su mirno tijelima blokirale ulaze na birališta s kojih je policija odnosila glasačke kutije.
U ponedjeljak je na sudu u Madridu odgovarao šef katalonske policije Josep Lluis Trapero kojem je oduzeta putovnica dok traje istraga no nije mu određen pritvor.
Vele "demokracoja"a ne dozvoljavaju najdemokratskiji oblik neposrednog odlučivanja naroda - hebem te EU pravna stečevino!