opet gužva na hitnoj

Split: Liječnici obiteljske medicine ne žele dežurati bez ugovora

mertojak
Tino Jurić/Pixsell
31.01.2012.
u 14:04

Ravnatelj Doma zdravlja dr. Dragomir Petric: Vrlo su dobro plaćeni. Za pola dana liječnik i medicinska sestra dobiju 950 kuna bruto.

Splitski liječnici obiteljske medicine, privatni koncesionari, najvjerojatnije ni idućeg vikenda neće dežurati pa će Hitna pomoć, kao i protekle subote i nedjelje, biti "zagušena" pacijentima.

Na današnjem sastanku s čelnicima Županije, Doma zdravlja i Hitne pomoći liječnici su najavili kako neće dežurati ako od Županije ne dobiju ugovor kojim će se to posebno regulirati. Uz ugovor traže i opremanje prostora.

– Riječ je o nadstandardu, radu liječnika primarne zdravstvene zaštite tijekom vikenda i blagdana. To je rad izvan radnog vremena koji je bio protuzakonit. Radili smo ilegalno. Tražimo ugovor, tražimo da se liječniku i medicinskoj sestri plate putni troškovi. Protuzakonito su nas plaćali akontacijama. Sestra je do sada dobivala 19 kuna na sat, a liječnik 39 kuna. Morali smo raditi jer nam je to naloženo dekretom – objašnjava dr. Marija Klarić uime liječnika obiteljske medicine.

Dr. Dragomir Petric, ravnatelj županijskog Doma zdravlja, smatra da nije riječ o velikom problemu.

– Vrlo su dobro plaćeni. Za pola radnog dana, konkretno nedjelju, liječnik i sestra dobiju 950 kuna brutto. A dežuraju prosječno četiri vikenda u godini – ističe dr. Petric.

Na upit hoće li idućeg vikenda na pet punktova liječnici dežurati, dr. Petric odgovara da će vjerojatno imati dežurstava. No tko će dežurati i gdje, to se ne zna.

Upozorava da se u kratku roku zasigurno ne mogu opremiti punktovi u Kaštelima, Sinju i Imotskom. Trebat će za to oko godinu dana.

Dožupan Luka Brčić ističe da je Splitsko-dalmatinska županija jedna od rijetkih koja ima ovakva dežurstva vikendima i blagdanima za što godišnje izdvaja 1,2 milijuna kuna. Riječ je o nadstandardu koji se želi sačuvati. Liječnicima obiteljske medicine, odnosno privatnim koncesionarima ponudit će ugovore i u njima  uređenje prostora i nabavu opreme. Ali to se ne može ostvariti preko noći.

– Možemo se jedino pouzdati u djelatnike koji su u sustavu Doma zdravlja da će "uletjeti" i pokriti dežurstva ako koncesionari ne budu htjeli raditi. Mi ćemo učiniti sve kako bismo olakšali posao djelatnicima Hitne pomoći – poručuje dožupan Brčić.

Komentara 3

Avatar seneka
seneka
15:39 31.01.2012.

Ako nema dost doktora kod nas,ima ih u Africi,Rumunjskoj i Bugarskoj,i tak i tak ćemo uskoro u EU pa nije važno odakle je samo da ima diplomu medicine.

JA
jamanuša
17:41 31.01.2012.

Obiteljski liječnici su ionako obična piskarala , do specijalista ne mogu doći jer nemam vezu, tako da je nevažno što mi država plaća dopunsko ( nema svrhe) ne pomaže mi to što sam darovatelj krvi, pored mene mogu slobodno polaa novca koje ulažu u zdrastvo uložiti u proizvodne pogone,

DO
doktorica
21:58 31.01.2012.

za organizaciju je zadužena zdravstvena administracija a ne liječnici-praktičari,a te zdr.administracije uz nezdravstvene djelatnike ima \"kao pljeve\",oni određuju ugovore,pravila,kazne a sami se ne pridržavaju ničega.Zašto npr.nebi dežurali ravnatelji DZ,pa doktori u HZZO-u,koji su zapravo administrativci a više nemaju pojma o medicini ,ali zato se postavljaju iznad liječnika.....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije