Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ne može promijeniti granicu između RH i BiH na Uni, kod Hrvatske Kostajnice, no svojim protivljenjem ratifikaciji graničnog sporazuma može stvar zakomplicirati. Zato sada premijer Milanović i aludira na to da u BiH “nema sugovornika”. Bez obzira radi li se o famoznom dogovoru Tuđman-Izetbegović iz 1999. ili nekom drugom tekstu o granicama, što se Hrvatske tiče, spora oko 4,5 km granice kod H. Kostajnice nema i ona se nalazi na desnoj obali Une.
Sarajevski sastanak
Na zadnjem sastanku povjerenstava za granice RH i BiH, održanom u Sarajevu 2005., granica između RH i BiH bila je potpuno definirana. Na crtanju svakog od tisuću kilometara zajedničke granice dva su povjerenstva radila šest godina. Hrvatska je u tom periodu često mijenjala članove i voditelje povjerenstva, BiH je bila mudrija. Tada je hrvatsko povjerenstvo vodio Hido Biščević, a BiH povjerenstvo Zoran Tegeltija. – Na zadnjem sastanku u Sarajevu međudržavna skupina složila se da se granica na Uni “crta” prema starim austrougarskim kartama, kasnije avnojskim, a koje slijede staro korito rijeke Une. S time se bio složio i g. Tegeltija, inače Banjolučanin. Kasnije je RS počela prosvjedovati protiv tog rješenja i tražila da granica bude na sredini Une – kaže geodet Mirko Alilović, tada član hrvatskog povjerenstva. Nakon sarajevskog sastanka, tekst sporazuma poslan je na ratifikacije u dva parlamenta. Do danas ti ugovori nisu ratificirani. Ugovor je predviđao da će RH “predati” drugoj strani dva škoja i pripadajuće teritorijalno more kod Neuma (20-ak četvornih km). Tadašnji premijer RH Ivo Sanader zatražio je da Sabor ratificira sporazum, no nakon akcije hrvatskih eksperata i bunta stanovništva juga Hrvatske, politika je odlučila da se ratifikacija odgodi. Slično se zbilo i prošlog ljeta, kada je Milanovićeva vlada pokušala progurati ratifikaciju, no i ovaj je put otpor javnosti bio prevelik. U međuvremenu se, naime, dokazalo kako su u BiH (geodet Radovan Vuletić) krivotvorili katastarske izvode (još 1974.), koji su potom bili temelj za odluku da se škoji i granica “pomaknu” u BiH korist.
Granica je na Unčici
M. Alilović kaže da su poslije iz BiH dobivali “signale” da se, bez obzira na otkrivenu krivotvorinu, ne čačka po granici kod Neuma, jer će zauzvrat BiH reaktivirati spor oko granice na Uni, kod Kostajnica. Sada se to upravo i događa. No, u hrvatskim državnim arhivima dovoljno je karata i dokaza.
– Granica je Unčica, a ne sredina Une, to svi znaju, to je na kartama, to je i Tuđman potpisao – kažu stanovnici H. Kostajnice, kao i to da bi prihvaćanje rješenja koje želi RS otelo obnovljeni, povijesni Zrinski grad. Koji smatraju “srcem Hrvatske Kostajnice”.
>>Član Predsjedništva BiH: Milanović daje vrlo zabrinjavajuće izjave
>>Kostajničani: Grad Zrinskih na otoku na Uni uvijek je bio naš