FPV DRONOVI

Zastrašujuće letjelice siju paniku i sada su najvažnije oružje na bojišnici: 'Nemoguće im je pobjeći'

Ukrainian serviceman launches a kamikaze FPV drone at a front line near the city of Bakhmut
Foto: Stringer/REUTERS
1/4
05.01.2025.
u 22:19

Mali FPV dronovi, koji dosežu brzinu od 60 km/h, postali su neizostavni na bojišnici, transformirajući se iz puke tehnološke zanimljivosti u ključno oružje

U vojarni ukrajinske brigade Hizhak Denis, jedan od vojnika, rezimira novu stvarnost modernog rata: "Manje je pucnjave jer je više borbi dronovima." S riječima prožetim nostalgijom prisjeća se za Guardian ranijih dana kada su vojnici trčali kroz šume s mitraljezima. Danas je fokus prešao na upravljanje dronovima, čime su nekadašnje bojišnice evoluirale u smrtonosne zone duboko iza prve linije.

Mali FPV (First Person View) dronovi, promjera svega 18 cm i sposobni nositi kilogram eksploziva, postali su ključni alat ukrajinskih vojnih snaga. Letjelice, upravljane naočalama i kontrolerima, lete brzinom od 60 km/h, čime prisiljavaju oklopna vozila i vojnike na neprestano kretanje. Uz to, termalne kamere omogućuju učinkovito djelovanje noću.

Prema riječima Samuela Bendetta, stručnjaka za dronove iz Centra za analize mornarice, ovo je oružje evoluiralo od "noviteta 2022. do jednog od izbora u 2023., a sada patrolira cijelim taktičkim prostorom". Strpljivi solo napadi nisu jedina taktika. Kako se broj dronova povećava, često se primjenjuju jednostavni napadi rojem. Denis opisuje "artiljerijski napad dronovima" na rusku poziciju blizu bojišnog grada Toretska, u istočnom Donbasu. "Bacali smo 1,5 kg eksploziva svakih osam minuta tri sata – na kraju su se povukli."

Zujanje malog, nepoznatog drona blizu bojišnice izaziva strah. Oleksij, pješak na obuci blizu Sumija, kaže: "Nemoguće im je pobjeći – moraš ih srušiti." Oleksij, koji je prije mobilizacije bio mesar blizu Hersona na jugu, prisjeća se trenutka kada ga je dron zamalo ubio. "Počeo je padati – ja sam počeo trčati. Onda sam se spotaknuo o granu, a dron je nastavio ravno, kroz mjesto gdje bih bio."

Trajanje baterije ograničava vrijeme leta, iako kamikaza FPV dron u dobrim uvjetima može putovati do 20 km. No, prioritet je štednja novca korištenjem povratnih bombarderskih dronova, pa je efektivni operativni radijus bliži 5 km. FPV dron je jedan od dvaju dominantnih tipova na bojištu. Drugi su komercijalni Mavic kvadkopteri kineske tvrtke DJI. Ali FPV je jednostavniji i dizajniran u Ukrajini (ili Rusiji), iako, kako Denis kaže, mnogi dijelovi i dalje dolaze iz Kine, teoretski savezničke zemlje napadačima. "Ukrajinska tvrtka, kineski elementi", priznaje vojnik, iako se ulažu napori da se dijelovi nabave iz drugih izvora.

U početku je organizirana i financirana izvan državnih struktura, a vojnici, njihovi prijatelji i obitelji plaćali su dronove putem prikupljanja sredstava. Nije neuobičajeno da Ukrajinci koji žive daleko od bojišta djelomično sastavljaju dronove u dnevnim sobama i garažama. Zatim se dostavljaju u radionice brigada, poput vojarne brigade Hizhak blizu Limana, gdje se rade završne prilagodbe. Situacija se, međutim, mijenja. Ukrajinsko ministarstvo obrane povećalo je isporuke, izvještavajući kako je do sredine prosinca dostavilo 1,1 milijun FPV dronova za jednokratnu upotrebu, kao i 100.000 sofisticiranijih modela. S druge strane, Rusija je isporučila između 1,2 i 1,4 milijuna, prema riječima stručnjaka za dronove Samuela Bendetta. Tehnološki, malo je razlike između strana – svaka brzo kopira drugu.

Letenje nije jednostavno. Potrebno je, kaže Khimik, "70 sati u simulatoru i 70 sati s dronom". Tečajevi se održavaju u Kijevu i drugdje, iako jedan Britanac koji živi u Kijevu opisuje proces učenja kao izazovan. Čak i nakon tjedan dana prakse, kaže, teško je pratiti vozilo po zemljanoj stazi, iako tisuće ukrajinskih vojnika nemaju izbora nego ovladati upravljanjem u ratu gdje mali dronovi čine većinu zračne moći na bojišnici.

Serhij Sternenko, ukrajinski aktivist i jedan od najpopularnijih blogera u zemlji s dva milijuna pretplatnika na svom YouTube kanalu, sada većinu svojih napora usmjerava na prikupljanje sredstava za FPV dronove za ukrajinske trupe. "Do danas sam pomogao kupiti 120.000 FPV dronova, 100.000 samo prošle godine", kaže Sternenko, koji je po struci pravnik, dodajući kako razvija nove tipove dronova. "Uvijek sam mrzio fiziku u školi, a sada učim inženjering i sretan sam što to radim."

Bloger tvrdi da napredak u razvoju FPV dronova ne bi bio moguć bez napora poput njegova. "Naši se dronovi koriste u svim pravcima i puno je manje birokracije u njihovoj nabavi", kaže, dodajući da može pomoći dostaviti dronove bilo kojoj jedinici u roku od 24 do 48 sati. Iako kritičar vojnih propusta, Sternenko je u studenom nakratko bio na tjeralici zbog navodnog ignoriranja poziva na regrutaciju. Međutim, spor je riješen nakon što se istog mjeseca sastao s glavnim vojnim zapovjednikom Oleksandrom Sirskijem.

Ovi napori s dronovima ostaju ključni za ukrajinski ratni napor, iako, kako Sternenko primjećuje, "najviše vojne zapovijedi Ukrajine ponekad ne podnose objektivnu kritiku dobro". On je usko uključen u pokušaje korištenja FPV dronova kao jeftinog oblika zračne obrane, neutralizirajući daleko sofisticiranije ruske napadačke letjelice. Ukrajinski FPV piloti već su uspjeli oboriti ruske dronove Orlan i Lancet na većim visinama, značajno smanjujući neprijateljske sposobnosti dalekosežnog izviđanja. Sternenko je objavio nekoliko videozapisa koji dokumentiraju ove uspjehe. "Protuzračna obrana izuzetno je skupa – jedan udarac može koštati između 100.000 i milijun dolara, dok je cijena drona svega nekoliko stotina dolara", objašnjava Sternenko.

Trenutni napori usmjereni su na razvoj FPV dronova sposobnih za pouzdano uništavanje ruskih helikoptera – dva su već pogođena ovog ljeta – te velikih dronova Shaheed. Za postizanje tog cilja potrebni su dronovi koji mogu letjeti brzinom većom od 160 km/h na visinama iznad 3.000 metara. Sternenko ističe kako turbulencije koje stvaraju veliki ruski dronovi predstavljaju poseban izazov za male letjelice, pokazujući primjer na svom telefonu, gdje je FPV dron imao poteškoća da dosegne cilj. Razmatra se bolja uporaba umjetne inteligencije u upravljanju i ciljanju u 2025., kao i razvoj kopnenih ili "neletećih" dronova. No, vjerojatno će dominirati masovna proizvodnja i postupna poboljšanja dometa i dizajna ako se rat nastavi.

Ometanje dronova predstavlja stalnu prijetnju, no zahtijeva značajne energetske resurse i složeno održavanje, jer elektroničko ratovanje uključuje slanje snažnih ometajućih signala. S dolaskom Donalda Trumpa na čelo Bijele kuće i mogućnošću da prekine američke donacije oružja Ukrajini, razvoj domaće tehnologije postaje još kritičniji za Kijev. "Ukrajina se suočava s protivnikom koji ima višestruko veću populaciju", ističe Serhij Sternenko. "Zato nam je potrebno više oružja i naprednije tehnologije, jer se rat ne može voditi samo ljudskom snagom. Dronovi nam omogućuju da budemo znatno učinkovitiji."

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Ukrainian serviceman launches a kamikaze FPV drone at a front line near the city of Bakhmut
1/26

Komentara 28

Avatar Behemot
Behemot
11:13 06.01.2025.

Operatori dronova preuzimaju ulogu snajperista, sa svim pravima i obavezama. Snajperisti se ne zarobljavaju nego im se presudi na licu mjesta. Po reakcijama sa bojišta u Ukrajini se vidi da ni uhvaćeni operatori dronova ne prolaze bolje.

RA
Rakiya
00:29 06.01.2025.

Rusi ginu,ja pijrm kafu,a srbi u komentarima me zele uvjeriti kako rusi pobjedjuju🤣🤣🤣🤣.Samo nek pobjedjuju,do sljedeceg mjeseca deset iljada manje ce ih bit,a parizer bojna i dalje radit za 600 eurica😂😂😂

SE
Serengeti
11:41 06.01.2025.

Kurahovo su osvojili Rusi i Rusi napreduju u svim smjerovima, a vi nam dajete vijesti o ukrajinskim dronovima i kako su Ukrajinci super. Jučer su Ukrajinci opet pokušali prodor u ruskoj Kursk regiji umjesto da su poslali vojsku u Donbas da zaustave napredovanje Rusa. Jučerašnji ukrajinska ofenziva je neslavno propala i više od pola transportnih vozila i tenkova je uništeno. Zelenski vodi ukrajinski narod u propast.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije